Фермери просперират от впечатляващи битки между петли в Тайланд

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Фермери просперират от впечатляващи битки между петли в ТайландСтойността на най-добрите състезатели достига до 10 000 евро

Битките им са съпроводени с френетични възгласи сякаш са гладиатори на римската арена. Това обаче са най-обикновени дребни петли, а мястото където се бият не е древния Рим, а екзотичният съвременен Тайланд.

Там боевете с петли са с вековна традиция и са нещо като национален спорт, ето защо се радват на огромна популярност. Битките се организират два пъти месечно на специална арена в Банкок.

 

„За всички нас тези борби са чудесно преживяване, дори за жените“, казва за АФП Суван Чеунчом – страстен почитател на екстравагантните състезания. Противно на всякакви природозащитници той определя това не като насилие, а като спорт. Срещите нерядко продължават дори по един час, като всеки рунд е от по 20 минути. Фермерите се грижат за състезателите си като за професионални боксьори. Между рундовете те освежават петлите-бойци, а когато се налага и оказват медицинска помощ. Понякога боевете са смъртоносни за някои от животните.

Природозащитниците от своя страна определят състезанията като машина за изкарване на нечестни пари, докато привържениците на боевете се аргументират с това, че птиците се бият и когато живеят в природата. Те определят боевете с петли като нормален спорт, подобен на друг, издигнат в култ тук спорт – тайбокса. Освен официалните състезания, боеве с петли се организират и нелегално на улицата. Това обаче са по-скоро игри със залагания, нещо, което е незаконно в Тайланд. Все пак властите наглеждат от време на време организаторите им, за да предотвратят кръвопролитията по време на боевете.

Фермери просперират от впечатляващи битки между петли в Тайланд

„Боевете с птици са нещо традиционно, като във всеки регион на страната те се отличават със своите културни особености“, казва и един от организаторите на състезанията. В борбите се използват най-различни птици, но цената на най-добрите от тях достига до 10 000 евро. От това просперират най-вече фермерите, занимаващи се с птицевъдство. Това си е цял бизнес както за тях, така и за организаторите, а за зрителите впечатляващо зрелище, от което и едните и другите едва ли ще се откажат скоро.

 

 

Мартин Иванов
По материали на АФП
Снимки: АФП

 

 

 

+ФорумЪт

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.