Конкретно в Европа, проблемът не е толкова в производството, а в неспособността на преносната и разпределителната мрежа да докарат тока до потребителите. Хиляди европейски фирми не могат да отворят ново или да увеличат капацитета на производството си, просто защото трябва да чакат с месеци на повече ток. И в повечето случаи не говорим за енергийно-интензивни производства, а за нормални, малки потребители.
Личен опит: Все по-често чувам от различни производители в България, че това е основният им проблем. Приоритетно се свързват нови големи производители (солари и батерии) и се изграждат далекопроводи, но за последните километри пренос и разпределение все няма пари…
Цялата статия е интересна: https://www.bloombergtv.bg/…/153544-elektrichestvoto…





