Януари, 2026 г. започна със сериозни студове в Европа. Потреблението на газ за отопление и електричество излетя в небесата. Вносът на втечнен природен газ прави нови дневни рекорди, но няма как да покрие потреблението. Хранилищата се изчерпват много бързо – вече са почти 50% празни. В Германия и Франция запълнението е само на 44%. А сме едва в средата на януари.
Цената на природния газ на европейската борса изведнъж се събуди и само за седмица премина от 27-28 до над 37 евро/MWh. Цените на въглеродните квоти също се установиха стабилно над 90 евро/тон СО2. Последното означава, че токът ще бъде много скъп, а индустрията ще страда.
Виждаме и сериозното включване на лигнитните ни ТЕЦ в микса:
ТЕЦ Марица изток 2 – вече със 7 активни блока.
ТЕЦ КонтурГлобал Марица изток 3 също включи един блок.
ТЕЦ AES Гълъбово стабилно си работи на пълна мощност.
ТЕЦ Бобов дол също стабилно работи с 2 блока. Не съм ги виждал никога да работят 3 блока едновременно.
Лошата новина е, че ни остава много малко резерв, а следващите няколко дни пак ще бъде много студено. Отново няма да можем да покрием дори собственото си потребление, камо ли да изнасяме като в доброто старо време…





