Потреблението на газ за отопление и електричество излетя в небесата

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Потреблението на газ за отопление и електричество излетя в небесатаЯнуари, 2026 г. започна със сериозни студове в Европа. Потреблението на газ за отопление и електричество излетя в небесата. Вносът на втечнен природен газ прави нови дневни рекорди, но няма как да покрие потреблението. Хранилищата се изчерпват много бързо – вече са почти 50% празни. В Германия и Франция запълнението е само на 44%. А сме едва в средата на януари.

 

Цената на природния газ на европейската борса изведнъж се събуди и само за седмица премина от 27-28 до над 37 евро/MWh. Цените на въглеродните квоти също се установиха стабилно над 90 евро/тон СО2. Последното означава, че токът ще бъде много скъп, а индустрията ще страда.

 

Виждаме и сериозното включване на лигнитните ни ТЕЦ в микса:

 

ТЕЦ Марица изток 2 – вече със 7 активни блока.
ТЕЦ КонтурГлобал Марица изток 3 също включи един блок.
ТЕЦ AES Гълъбово стабилно си работи на пълна мощност.
ТЕЦ Бобов дол също стабилно работи с 2 блока. Не съм ги виждал никога да работят 3 блока едновременно.

 

Лошата новина е, че ни остава много малко резерв, а следващите няколко дни пак ще бъде много студено. Отново няма да можем да покрием дори собственото си потребление, камо ли да изнасяме като в доброто старо време…

 

Mind Your Future Боян Рашев

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.