Всяка война връща въглищата

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Всяка война връща въглищатаСписание Forbes публикува отличен материал за поредното масово завръщане към вечния спасителен избор на енергийните системи по света във времена на криза – въглищата.

Статията се върти около интервю с Jim Grech, изпълнителния директор на Peabody Energy – най-голямата американска въгледобивна компания. Превеждам само последния абзац, защото той казва много:

„Колкото по-дълго Ормузкият проток остава затворен, толкова повече политици ще осъзнават стойността на въглищата като авариен енергиен източник, който лесно може да се складира, казва Grech. Независимо дали става дума за Иран, войната в Украйна или аварията във Фукушима, всеки път когато нещо наруши баланса между търсенето и предлагането, светът се връща към въглищата. „През живота ми никога не е имало война, водена заради въглища. Никога не чуваш света да казва: „Ще имаме енергийна криза, защото има недостиг на въглища.“

Причината за това е много проста: Въглищата са толкова масово разпространени, че повечето страни имат собствен ресурс, към който винаги се обръщат, когато има някакъв проблем с доставките на нефт и/или газ. Разбира се, това е възможно, ако междувременно са запазили въглищните си мини и ТЕЦ от мераците на активисти, лобисти и политици за безвъзвратното им унищожение…

Впрочем, Peabody Energy е един от най-печелившите залози в личното ми инвестиционно портфолио, който използвам вече два пъти. Разбира се, това не е инвестиционен съвет. Миналите резултати на компанията не са гарант за бъдещи такива.

Силно препоръчвам да се прочете цялата статия. Forbes България, преведете и публикувайте: https://www.forbes.com/…/the-american-miner-peabody…

 

Mind Your Future Боян Рашев

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.