Китай внася рекордни количества сребро през март, а глобалният дефицит остава

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Китай внася рекордни количества сребро през март, а глобалният дефицит оставаВносът на сребро в Китай нараства с +78% на месечна база, достигайки рекордните ~836 тона през март. Това е с +173% над 10-годишната сезонна средна стойност за март. От началото на годината вносът на сребро достига ~1 626 тона – най-високото ниво в историята. Това търсене е в основата на огромната разлика в цените между борсите в Шанхай (основно физически сделки) и тези в Ню Йорк и Лондон (основно сделки на хартия). В Китай среброто се търгува с около 13% по-скъпо, което привлича целия физически поток.

 

Силното търсене в Китай се дължи на дребни инвеститори, които купуват малки сребърни кюлчета като по-евтина алтернатива на златото, както и на производители на соларни панели, които ускоряват производството преди премахването на данъчните облекчения за износ от 1 април.

 

Най-общо тази година се очертава шестата поредна на глобален дефицит според World Silver Survey 2026. Интересно е, че се очаква 3% спад на потреблението на сребро в индустрията, заради високите цени, които водя до търсене на заместители. Спад се очаква и в търсенето в бижутерията. Инвестиционното сребро обаче ще отчете много голям ръст (+14%). Накрая търсенето не се променя съществено.

 

От друга страна, добивът и рециклирането растат твърде слабо въпреки рекордните цени. Сребродобивните компании просто не могат да насмогнат. Няма големи нови находища, а първичните сребърни мини дават само 26% от глобалния добив. Останалото идва основно като страничен добив от цинкови, оловни и медни находища, при които цената на среброто не е от съществено значение.

 

Този материал има образователен характер и не е препоръка за инвестиции.

 

 

Mind Your Future Боян Рашев

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.