Ако се изчисляват само заплатите – почти всяко второ домакинство (45.2% от всички домакинства) през 2018 г. 20.9% от населението живее в материални лишения (ограничения в 4 от 9 основни показателя)
Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация.
Днес давам последните данни на НСИ
През 2018 г. линията на бедност общо за страната e 351.11 лв. средномесечно на лице от домакинство. (за София – 513 лв., вижте картата на страната, която давам с размера на линията за различни области)
При този размер на линията под прага на бедност са били 1 550.8 хил. лица.
Или 22% от населението.
Домакинствата на работещите бедни сред ромите са 28.6% от всички, домакинствата на работещите турци – 26.5% и 25.3% сред българските домакинства.
Данните за 2018 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включват доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.0 до 29.5%, или със 7.5 процентни пункта.
Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери – т.е. оставане само на едни заплати от работещите в едно домакинство равнището на бедност нараства до 45.2%., сочат статистическите данни.
Това е всяко второ домакинство у нас!
С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява приблизително 2 пъти за лицата с основно образование и над 4 пъти за лицата със средно образование.
Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с двама възрастни и едно дете (12.0%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години, които нямат деца (13.3%).
Естествено, най-бедни са безработните и пенсионерите.
По етнически признак разпределението на бедните е следното:
*** българи – 15.6%, (всеки шести и всеки втори пенсионер)
*** турци – 31.6% (всеки трети)
*** роми – 68.3% (две-трети от всички роми)
*** в др. етнически групи – 40% (почти всеки втори
*** при непосочена по различни причини етническа принадлежност в изследването – от 44% до 55%
За мен много тревожна е бедността, която се отразява на детството. Вижда се, че всяко трето дете е лишено от редица елементарни нужди, дори има и ограничения в храната.
Давам и картина на линията на бедността в лв. по области.
Коефициентът на Джини, който изчислява неравенството в доходите, е най-високият в ЕС – 39.6. В Чехия например е 25, в Полша – 29, макар че те също минаха през преход.
Затова социалния трус става все по-неизбежен.
А ако не се случи, бедността ще погребе и богатите заради свиването на потреблението на стоки и услуги от една страна, а от друга – заради демографският срив.
Или както е казал Джон Кенеди: „Ако свободното общество не може да помогне много на бедните, то не може да защити и малкото богати.„