Или общо 42.7 милиарда евро – това е бюджетът за изпълнението на Интегрирания план в областта на енергетиката и климата на Република България 2021-2030 г. (най-важната информация е на двете картинки; между сценариите WEM и WAM реално няма разлика)!
Съжалявам, че развалям корона-партито с тривиални новини за невиждани в историята на страната ни инвестиции, но все си мисля, че е добре да знаем какво планира правителството ни в опитите си да задоволи малка част от изискванията на Европейската зелена сделка.
Всъщност новината е доста по-лоша, защото:
1. Тези пари са само за първите 10 години от прехода към „климатично-неутрална“ България.
2. Включват само инвестиционните разходи.
3. Няма да доведат до спад на цените на енергията за осветление, отопление, транспорт и индустриални процеси, а точно обратното – ще ги вдигнат и то доста.
4. Няма да доведат до повишаване на енергийната ни сигурност и независимост, а точно обратното – ще ни направят по-зависими от внос (основно на ядрено гориво и газ).
5. И накрая, мечтаната „климатична неутралност“ пак ще остане недостижимо далеч, защото малко ще са лудите да ползват скъп, зелен ток за отопление и транспорт!
А ето и кратък списък на най-важните подробности, които трябва да знаете за Интегрирания план на България:
1. Строим АЕЦ Белене: Не, в текста не го пише ясно, но в детайлната таблица с инвестициите има заделени едни 10,000,000,000 евро за „нови ядрени мощности“. Може пък да имат предвид реактори от ново поколение? А дано, ама надали!
2. Затваряме Мариците: Силно намаляваме добива на лигнити и производството на ток още през 2030 г., през 2035 г. са на 1/3 от днес, а към 2040 г. вече напълно отсъстват от микса. Защо ли правителството не го казва ясно в Стара Загора?
3. Горим още повече дърва: Планът правилно залага на изграждане на когенерации на биомаса и отпадъци, но изненадващо държи и на ръст на употребата на дърва в домакинствата. Явно запазването на семейното огнище в праисторически оригинал си остава национален приоритет!
4. Проспиваме газовата революция: Планът залага изграждането на мощности на газ, които са неизбежни за интеграцията на повече ВЕИ, но напълно игнорира далеч по-ефективното и чисто приложение на газа, което е особено масово в ЕС (битовото отопление), както и всякакви възможности за проучване и добив на неконвенционални находища. Светът се къпе в газ, цените са и ще останат ниски, а ние просто отказваме да се възползваме.
5. Планираме гигантски инвестиции в енергийна ефективност (12 млрд. евро) и електромобилност (9 млрд. евро; към 20% от всички продадени нови коли!), които се очаква да дойдат основно от домакинствата: Явно правителството се надява от утре средният българин да има покупателната способност на норвежец и мерака за енергийни спестявания на германец!
6. Планираме нова силна фаза на инвестиции във фотоволтаични и по-малко във вятърни централи (щото тези от 2010-2012 г. ще умрат до 2030 г.): Разбира се, те ще се случат само при запазване на най-голямата възможна субсидия в енергетиката – задължителното изкупуване на тяхната енергия по всяко време без значение дали системата има нужда от нея или не + плащане на неустойки, ако се налага да бъдат спирани.
7. Открехваме се за най-новите технологии: Планът залага създаването на първите инсталации за съхранение на енергия в батерии и водород. Те обаче са предимно за украса – всъщност най-много разчитаме на повишаването на капацитета на ПАВЕЦ Чаира с изграждането на яз. Яденица, което е разумно.
За да завърша с добра новина: Стратегиите, програмите и плановете в тази страна се пишат, за да имаме бъдещ материал за смях и статуси във Фейсбук… ако преживеем короната, разбира се!