Най-голямата полза за една държава от международния бизнес

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Владимир КаролевТрансфера на ноу-хау – местната икономика, мениджъри, работници и клиенти получават достъп до най-новите технологии

Когато някой ви пита каква е ползата от международния бизнес, който „изпомпвал“ печалбите от българската икономика, може да му посочите това – докато даже с относително добрия сегашен мениджмънт общинската Топлофикация София се бори като прасе с тиква с над 10% просрочени сметки, собственикът на частната Топлофикация Варна (и на Софийска вода) прилага един от първите в света търговски проекти за улавяне, складиране и използване на въглерод. Това е нова технология, патентована, изключително модерна. отговаряща на световните нужди и политически тенденции и съответно с огромен потенциал. Логичният частен интерес е компанията да приложи технологията първо в собствените си проекти и да спечели нови проекти на базата на предложения с такива екологични решения, които нейните конкуренти нямат. Чак след години вероятно ще започнат да я продават и на други клиенти като нашата прекрасна Топлофикация София и то на тлъста печалба? Но щом дружеството е държавно, майната му, че няма научна дейност и купува всички иновации последно, а за услуги от местни добри бизнесмени плаща тройно – това не е „изпомпване“, нали.

Аналогична новина отпреди 3 месеца – дъщерно дружество на Дънди Прешъс е разработило технология за извличане на злато без цианиди и я продава на третата най-голяма златодобивна корпорация в света. Преди точно 10 години българските политици отсвириха проекта на Дънди за фабрика за производство на краен златен продукт в България, защото щели да се ползват цианиди (ау, колко страшно!). Канадската компания беше принудена да направи такава фабрика в Северна Африка и вместо България да произвежда „кюлчета“, сега добиваме руда и мотаме из половината свят концентрат. Ако бяхме разрешили изграждането на фабриката у нас, днес щяхме да обсъждаме и премахването на използването на цианиди. А познайте кога българска държавна компания ще направи такъв научен пробив, ще го комерсиализира, ще го приложи успешно в свои проекти, та даже и ще почне да го продава на международните играчи?

Та най-голямата полза за една държава от международния бизнес не е толкова в заплатите и продуктите, а в трансфера на ноу-хау – местната икономика, мениджъри, работници и клиенти получават достъп до най-новите технологии, учат се как да работят с тях, ползват ги за собствените си цели и току-виж им дойде и идея как да направят някои стартъп, за да ги подобрят.

Другото е да почнеш да градиш държавни бензиностанции 10 години преди срока, който водещите автомобилни производители са си дали за последния произведен бензинов модел.

 

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.