За пореден път се сблъскваме с лъжата, че електроенергия е равно на енергия

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

За пореден път се сблъскваме с лъжата, че електроенергия е равно на енергия„7 страни вече живеят на над 99.7% чиста енергия – доказателство, че безвъглеродната мрежа не е мечта, а реалност“

Тази картинка на слънчеви панели и вятърни паркове с горния „факт“ обикаля из Фейсбук и събира лайкове и сърчица, така че си заслужава да й обърнем внимание.

Започвам от списъка на 7 страни, които явно трябва да служат за пример на всички останали:
Албания, Бутан, Непал, Парагвай, Исландия, Етиопия, Демократична република Конго!

Очевидно не говорим за страни, които се славят с особено качество на живот, привлекателност за имиграция, инвестиции, индустриално производство, значимо потребление на енергия или нещо друго. Всъщност повечето се известни с това, че голям дял от населението им все още няма достъп до електричество и тъне в мизерия. Признавам, че Исландия е изключение, но нейното население е по-малко от град Пловдив.

Поглед към енергийните им системи ясно показва, че слънцето и вятърът всъщност никъде не дават повече от 10% от тока им, камо ли значим дял от общите енергийни доставки (total energy supply). Навсякъде електроенергията идва ексклузивно от големи ВЕЦ, които съвсем не са от вчера, а винаги са били в основата на системите им – те просто имат много вода. Исландия отново е изключение – там геотермалната енергия има голям принос (в допълнение към ВЕЦ), но в света няма друга страна с толкова добри физико-географски условия да ползва земната топлина.

Забележете, че отново говорим за електроенергетика, изградена на базата на конвенционални въртящи се турбини, с голям инерционен момент, а не за фотоволтаици, перки и батерии.

Стигаме и до твърдението, че „живеят на над 99.7% чиста енергия“. Тук за пореден път се сблъскваме с лъжата, че електроенергия е равно на енергия. Истината е, че в много от изброените страни – особено в най-големите като Етиопия, Демократична република Конго, Непал – електроенергията е лукс и формира не повече от 10% от крайното потребление на енергия. Почти цялото енергийно потребление там идва от горене на биомаса (дървесина, растителни останки, животински изпражнения) и петролни продукти (нафта, бензин, керосин).

Накрая, за да преценим доколко въпросните 7 страни напредват към безвъглероден статус, можем просто да погледнем развитието на въглеродните емисии от изгаряне на горива през последните години. Повечето страни в списъка са миниатюрни – няма никакъв смисъл да ровим за тях. Затова хвърлям поглед върху най-големите три от различни географски зони – Етиопия (128 млн. ж.), Непал (30 млн. ж.), Парагвай (7 млн. ж.). Не коментирам Демократична република Конго (108 млн. ж.), защото няма смисъл – там тепърва трябва да се създава някакво подобие на цивилизация.

Бегъл поглед върху траекторията на емисиите от изгаряне на горива в Етиопия, Непал и Парагвай през 21 век показва абсолютно еднакъв модел – навсякъде емисиите растат с главоломна скорост. Това значи, че потреблението на изкопаеми горива расте страшно бързо – в няколко пъти от началото на 21 век.

 

За пореден път се сблъскваме с лъжата, че електроенергия е равно на енергия

Това е реалността и тя няма нищо общо с красивите картинки на пропагандата.

 

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.