Медта и алуминият спъват бързата електрификация

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Медта и алуминият спъват бързата електрификацияБързата тотална електрификация, за която светът бленува, изисква гигантски инвестиции и огромни количества метали – основно мед и алуминий. През 2020 г. за целта са използвани 5 милиона тона мед (25% от годишния добив на мините) и 9 милиона тона алуминий (15% от добива). Тези количества трябва да се удвоят до 2040 г., ако искаме да постигнем целите на Парижкото споразумение.

Горното е достатъчно висока бариера, но когато стигнем до цената положението става съвсем неприятно. Долната графика показва дела на медта и алуминия в себестойността на електропреносните и разпределителни мрежи по света при различни цени на съответните метали. По-тъмните колонки показват средната стойност за периода 2010-2019 г. – общо около 20% от себестойността. Това е при цени на медта от $7100 и на алуминия от $2000 на тон.

За съжаление, бумът в потреблението вече докара съответните цени до $10500 и $2600 на тон, което ни води до следващата колона – около 26% от себестойността.

А голямото изграждане на инфраструктура все още се случва само в Китай. Какво ще се случи, когато САЩ И Европа започнат наистина да изливат пари в тази посока?

Ами, ще минем на последното ниво и разходите само за тези два метала за изграждане на мрежите ще излетят в небето.

А ако и останалият свят започне наистина да се електрифицира ударно, защото без него целите на Парижкото споразумение не могат да бъдат постигнати?

Ами… тогава блазе на тия, които навреме са инвестирали в правилните минни компании. Всички останали само ще плащат.

Накрая сериозно: Става ли ясно защо цялата работа е невъзможна или трябва още да ровя из последния доклад на IEA?

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.