Това са фундаментите на енергийната система!
Рядко си дваме сметка колко зависим е ежедневният ни живот от непрекъснатия достъп до изобилна, надеждна и евтина енергия. Интересно е, че напоследък това особено често бива припомняно точно на хората в САЩ – смятаната за най-силна и богата страна в света.
Спирането на един петролопровод през тази седмица доведе до пълен хаос по Източното крайбрежие на САЩ. През февруари животът в Тексас бе блокиран за седмици заради недостиг на ток – от студ починаха повече от 40 души. През август Калифорния преживя нещо, което ние считаме за завинаги отминало заедно с края на комунизма – режим на тока.
Всъщност тези събития са ежедневие за почти половината население на света, но ние в „Клуба на богатите“ някакси смятаме непрекъснатия достъп до енергия за гарантиран, нещо като човешко право. Хубаво, но защо напоследък не го защитаваме?
Знаете ли кое е първото нещо, което прави американската армия при операция „Пустинна буря“ срещу Ирак в началото на 90-те?
Унищожава енергийната система на страната: Бомбардира нефтени и газови полета и електростанции, нефто-, газо- и електропроводи, рафинерии, трансформаторни станции и др. За броени дни САЩ разрушава почти всичко, поддържащо икономиката и живота на хората в Ирак. Целта е двупосочна – да се парализира страната и да се срине морала на населението, за да нямат войските на Саддам подкрепата на хората. Не става точно така. Същото се случва преди години във Виетнам, Корея…
Преди войната в Ирак над 90% от населението има почти нормален достъп до електричество. Днес все още не могат да достигнат 25% – всички останали живеят при някакви ежедневни ограничения. Това означава, че цялата икономика, образование, здравеопазване – всичко едвам крета – и масите дълго ще тънат в бедност.
С това не казвам, че американците са лоши. Те просто правят това, което е нужно, за да спечелят една война максимално бързо. Абсолютно всяка армия в историята го е правила.
Казвам обаче, че енергията е толкова критично важна, че без нея няма нормален живот. Прекъсването на един петролопровод е в състояние да хвърли в хаос цяла страна. Замръзването на една тръбичка в голяма централа може да докара дълготраен режим на тока. А всички тези неща вече се управляват чрез софтуер, който подлежи на атака. Киберсигурността на енергийните системи се превръща в заплаха номер 1 за света.
От друга страна, нали не сме забравили какво се случи в България, когато Русия спря кранчето на газа през 2009 г.?
Сигурността и независимостта са най-важните аспекти на управлението на една енергийна система. Политиците на власт в Западния свят – САЩ, Европа, дори и у нас – обаче явно са го забравили. Приказките и действията им стават все по-неадекватни в това отношение. Накрая ще страдаме всички, но виновни няма да бъдат властимащите, а най-вероятно изменението на климата.