Сигурност и независимост

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Сигурност и независимостТова са фундаментите на енергийната система!
Рядко си дваме сметка колко зависим е ежедневният ни живот от непрекъснатия достъп до изобилна, надеждна и евтина енергия. Интересно е, че напоследък това особено често бива припомняно точно на хората в САЩ – смятаната за най-силна и богата страна в света.

Спирането на един петролопровод през тази седмица доведе до пълен хаос по Източното крайбрежие на САЩ. През февруари животът в Тексас бе блокиран за седмици заради недостиг на ток – от студ починаха повече от 40 души. През август Калифорния преживя нещо, което ние считаме за завинаги отминало заедно с края на комунизма – режим на тока.

Всъщност тези събития са ежедневие за почти половината население на света, но ние в „Клуба на богатите“ някакси смятаме непрекъснатия достъп до енергия за гарантиран, нещо като човешко право. Хубаво, но защо напоследък не го защитаваме?

Знаете ли кое е първото нещо, което прави американската армия при операция „Пустинна буря“ срещу Ирак в началото на 90-те?

Унищожава енергийната система на страната: Бомбардира нефтени и газови полета и електростанции, нефто-, газо- и електропроводи, рафинерии, трансформаторни станции и др. За броени дни САЩ разрушава почти всичко, поддържащо икономиката и живота на хората в Ирак. Целта е двупосочна – да се парализира страната и да се срине морала на населението, за да нямат войските на Саддам подкрепата на хората. Не става точно така. Същото се случва преди години във Виетнам, Корея…

Преди войната в Ирак над 90% от населението има почти нормален достъп до електричество. Днес все още не могат да достигнат 25% – всички останали живеят при някакви ежедневни ограничения. Това означава, че цялата икономика, образование, здравеопазване – всичко едвам крета – и масите дълго ще тънат в бедност.

С това не казвам, че американците са лоши. Те просто правят това, което е нужно, за да спечелят една война максимално бързо. Абсолютно всяка армия в историята го е правила.

Казвам обаче, че енергията е толкова критично важна, че без нея няма нормален живот. Прекъсването на един петролопровод е в състояние да хвърли в хаос цяла страна. Замръзването на една тръбичка в голяма централа може да докара дълготраен режим на тока. А всички тези неща вече се управляват чрез софтуер, който подлежи на атака. Киберсигурността на енергийните системи се превръща в заплаха номер 1 за света.

От друга страна, нали не сме забравили какво се случи в България, когато Русия спря кранчето на газа през 2009 г.?

Сигурността и независимостта са най-важните аспекти на управлението на една енергийна система. Политиците на власт в Западния свят – САЩ, Европа, дори и у нас – обаче явно са го забравили. Приказките и действията им стават все по-неадекватни в това отношение. Накрая ще страдаме всички, но виновни няма да бъдат властимащите, а най-вероятно изменението на климата.

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.