Световният добив на минерални суровини генерира шокиращо количество хвост – 12.3 куб. км. на година или общо вече 217 куб. км.
Хвостът е отпадък, който остава след процесите на обогатяване на руди и други минерали. Обикновено представлява воден разтвор на фино смлени скали, в които е представена голяма част от Менделеевата таблица.
Складират се в т. нар. хвостохранилища – нещо като язовири, заемащи доста големи територии. За съжаление огромната част от тях не се поддържат адекватно и представляват сериозна опасност за хората и околната среда. С две думи:
Хвостът е най-гадното нещо, което остава след добива.
Тук стигаме до наистина неприятната част – добивът на различните суровини се реализира с различни технологии и при различни геоложки условия. При някои се образува много хвост, при други – почти никакъв.
За съжаление медта, най-важният метал за енергийния преход, е абсолютният рекордьор в образуването на хвост – цели 46% от всичкия такъв отпадък в света се генерира при добива на мед.
Това е само един от примерите за реалните странични ефекти от модерните утопии. Хубаво е да се знае какво би означавало удвояването на добива на мед в следващите 20 г. например.
А това е само началото: Освен хвоста при добива се образуват и още по-големи количества отпадъчни скални маси – т.нар. откривка и стерилни скални маси. Говорим за милиарди тонове, които биват изровени на територии от хиляди кв. км. и метнати някъде встрани върху други съседни територии…
Под мотото „Да спасим планетата!“, човечеството започва най-голямата офанзива срещу природата в историята…
Visualizing the Size of Mine Tailings