Светът има нужда от невиждан технологичен скок

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Светът има нужда от невиждан технологичен скокНа 12 август електроенергийната система на САЩ (долните 48 щата) регистрира нов рекорд – в 17:00 часа (източно време) товарът достига 720 GWh. В този момент голяма част от територията на страната отчита температура над 32 градуса. Предишният подобен рекорд (718 GWh) е от юли, 2017 г. и е достигнат в 18:00 часа.

Тази новина е добър повод да си дадем сметка за някои реалности, свързани с тока. Кривите на товара в САЩ (втората картинка) ясно ги показват:

Максималните товари там се постигат през лятото като това важи дори за северните райони на страната (без Аляска). Цели 87% от сградите в САЩ са оборудвани с климатици, които работят най-активно в периода около 17-18 ч. в най-горещите дни.

Зимните пикове на потреблението са два – рано сутрин и вечер (19-21 ч.). Дори и в тотално доминираните от газово отопление северни райони, зимните пикове не надхвърлят летните – толкова високо е потреблението на ток в САЩ.

България има много подобен на северните щати климат и товаров профил. Голямата разлика е, че у нас зимните пикове са много по-големи от летните – първите достигат около 7.5 GWh срещу малко над 5 GWh при вторите. Причината е, че нямаме толкова климатици, а освен това много масово се топлим на ток и съвсем малко на газ.

Графиката на товарите ясно показва защо модерните ВЕИ (слънце и вятър) са толкова безпомощни в реалните условия на електроенергийната система – тяхната работа е неконтролируема и често напълно се разминава с пиковете на потребление. В горещите дни слънчевите централи дават много ток в периода 11-16 ч. След това бързо падат. Вятърът пък обикновено напълно отсъства в такова време. Точно тогава обаче настъпва пиковото потребление. През зимата пък положението е напълно безнадеждно – тогава на слънцето изобщо не може да се разчита, а вятърът си духа, когато си пожелае.

Истината е проста – голямото потребление в САЩ се покрива от ядрени (базови), газови и въглищни централи, които в отделни райони са подкрепяни от ВЕЦ. Последните обаче също зависят от капризите на природата – тази година например в Западните щати водата е кът и ВЕЦ масово спят.

Всичко това може да се промени само ако бъдат измислени, произведени и инсталирани огромни количества батерии. С наличните технологии обаче това не може да се случи. Светът има нужда от невиждан технологичен скок, за да се ограничат емисиите на парникови газове.

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.