На 12 август електроенергийната система на САЩ (долните 48 щата) регистрира нов рекорд – в 17:00 часа (източно време) товарът достига 720 GWh. В този момент голяма част от територията на страната отчита температура над 32 градуса. Предишният подобен рекорд (718 GWh) е от юли, 2017 г. и е достигнат в 18:00 часа.
Тази новина е добър повод да си дадем сметка за някои реалности, свързани с тока. Кривите на товара в САЩ (втората картинка) ясно ги показват:
Максималните товари там се постигат през лятото като това важи дори за северните райони на страната (без Аляска). Цели 87% от сградите в САЩ са оборудвани с климатици, които работят най-активно в периода около 17-18 ч. в най-горещите дни.
Зимните пикове на потреблението са два – рано сутрин и вечер (19-21 ч.). Дори и в тотално доминираните от газово отопление северни райони, зимните пикове не надхвърлят летните – толкова високо е потреблението на ток в САЩ.
България има много подобен на северните щати климат и товаров профил. Голямата разлика е, че у нас зимните пикове са много по-големи от летните – първите достигат около 7.5 GWh срещу малко над 5 GWh при вторите. Причината е, че нямаме толкова климатици, а освен това много масово се топлим на ток и съвсем малко на газ.
Графиката на товарите ясно показва защо модерните ВЕИ (слънце и вятър) са толкова безпомощни в реалните условия на електроенергийната система – тяхната работа е неконтролируема и често напълно се разминава с пиковете на потребление. В горещите дни слънчевите централи дават много ток в периода 11-16 ч. След това бързо падат. Вятърът пък обикновено напълно отсъства в такова време. Точно тогава обаче настъпва пиковото потребление. През зимата пък положението е напълно безнадеждно – тогава на слънцето изобщо не може да се разчита, а вятърът си духа, когато си пожелае.
Истината е проста – голямото потребление в САЩ се покрива от ядрени (базови), газови и въглищни централи, които в отделни райони са подкрепяни от ВЕЦ. Последните обаче също зависят от капризите на природата – тази година например в Западните щати водата е кът и ВЕЦ масово спят.
Всичко това може да се промени само ако бъдат измислени, произведени и инсталирани огромни количества батерии. С наличните технологии обаче това не може да се случи. Светът има нужда от невиждан технологичен скок, за да се ограничат емисиите на парникови газове.