Изминалата седмица (28.04-4.05) ще се запомни в аналите на европейската и българската енергетика със забележителни постижения. Преди да премина към тях обаче искам да подчертая само два параграфа от поста ми от понеделник, 28.04:
„Цените на тока на пазара „Ден напред“ са около и под нулата в периода 11-17 часа още в понеделник. Това е нормално за уикендите, но днес вече се случва и в работен ден. Много е вероятно всеки ден през седмицата да е така.
…
На пръв поглед всичко това изглежда добре за потребителите. На практика обаче е самоубийствено за цялата електроенергийна система. Накрая някой ще трябва да плати сметката, а когато държавата се проваля, това винаги е данъкоплатецът, тоест аз и ти.“
Какво се случи реално?
Преживяхме първата седмица с нулеви или отрицателни цени на пазара „Ден напред“ в България във всеки един ден. Постигнахме рекорд от почти -200 лв./MWh в четвъртък.
5 GW инсталирани фотоволтаични мощности бяха толкова силно ограничавани от ЕСО и собствениците си, че вероятно над 50% от потенциалното им производство изобщо не бе допуснато до мрежата. В неделя достигнаха пик от малко над 800 MW при прогноза от около 4000 МW. Изнасяхме яко супер-евтин ток, а вечер внасяхме скъп.
Подобно беше положението из почти цяла Европа. Слънчевите и вятърни централи тотално доминираха производството и съответно цените изглеждаха страхотни за потребителите. Най-ниските средни цени бяха достигнати в Испания и Поругалия – 15-16 евро/MWh. За съжаление, в един момент точно там се случи и събитие, за което цялата общност от технически енергийни експерти предупреждава от години – системата се разпадна и всички платиха невъобразима сметка за „евтиния ток“.
Въпреки гореописаното – както в България, така и в почти целия ЕС – все още се инвестира основно в нови слънчеви и вятърни централи. Невероятно, но факт!
Тази седмица започва по напълно различен начин. АЕЦ Козлодуй спря единия си блок за годишната профилактика и презареждане, а се появиха и облаци. Цените веднага скочиха до 190 лв./MWh (средна), а вечерният пик докосна 520 лв./MWh. Пак се наредихме в челото на най-скъпия ток в ЕС и вероятно ще бъдем сред нетните вносители за целия месец май. Още днес вероятно ще бъдат активирани поне 2 нови блока в големите ни лигнитни ТЕЦ, но това няма да ни помогне много – при тези цени на газа и въглеродните квоти нашите лигнитни ТЕЦ не са конкурентни срещу газовите ТЕЦ на съседите ни. Това е добра новина за износителите на газ по света. Няма да ги изброявам – сами се сещайте кой печели от цялата работа.
Това е положението. Отчитаме невероятни успехи в политиката за промотиране на ВЕИ и декарбонизация, в съчетание с катастрофа на енергетиката и зависимите от нея енергоемки индустрии. Последното се отнася както за България, така и за целия Европейски съюз.