През последната година Китай опита да приеме насериозно климатичните си ангажименти и ограничи добива на въглища. Това доведе до недостиг на електричество. Преди всичко бяха спрени заводите за алуминий и магнезий заради високата им енергийна интензивност.
Алуминий се произвежда и на много други места, но магнезий не. Цената на последния излетя в небето. Европа пропищя на умряло, защото единствената й все още донякъде работеща индустрия (автомобилостроенето) зависи в огромна степен от вноса на магнезий от Китай.
Китайското правителство заповяда да се вдигне добива на мините и наложи таван на цените на въглищата, така че потребителите да могат да купуват и работят. Добивите счупиха всички рекорди и цените на въглищата паднаха. Алуминиевите и магнезиеви заводи тръгнаха. Цените и на двата метала паднаха рязко.
Историята е доста показателна в няколко направления, но за мен основните изводи са:
Световната икономика зависи в огромна степен от наличието на изобилна, надеждна и евтина енергия в Китай, тоест от работата на въглищните им мини.
Цялата работа с регионалното намаляване на потреблението на фосилни горива в Европа е напълно безсмислена, тъй като се постига за сметка на огромен ръст в Китай.
Всичко това се случва непрекъснато под една или друга форма и практически във всеки бранш през последните 20 години. Европа затваря енергийно-интензивни индустрии и намалява енергийно потребление и емисии. Потреблението на стоки обаче не спада, тоест те трябва да се произведат и внесат отнякъде. Китай върши мръсната работа и ако за малко си позволи да спре, ние оставаме голи и боси. Подобна е и връзката ни с Русия – просто там говорим за пряка зависимост от внос на всякакви фосилни горива – газ, нефт, въглища.
Изводите за срещата на върха за климата в Глазгоу можете да си ги направите сами. Неслучайно другарите Дзинпин и Путин нямат намерение изобщо да се занимават с темата.
За съжаление ценовият контрол и рекордните добиви не могат да се поддържат дълго. Освен това иде зима, а потреблението на енергия в Източна Азия прави нов рекорд всяка година. Енергийната катастрофа е неизбежна, а с нея идва и икономическата.