Вчера САЩ затегнаха санкциите и спряха възможността Русия да плаща външния си дълг чрез използване на блокирани валутни резерви. През март имаше изключение от санкциите за изплащане на външния дълг, сега това изключение се премахва. Така Русия ако иска да си плаща външния дълг трябва да посегне на приходите от продажби на газ и петрол – или да спре да плаща.
В резултат Русия днес обяви, че ще плати дължимото плащане по външния дълг в рубли по официалния валутен курс. Но плащането в рубли не е точно плащане в рубли – защото рублите ще бъдат сложени в сметки в руска банка и ще бъдат блокирани (блокирани са, защото ако стотици милиарди рубли се излеят на валутния пазар ще свалят цената на рублата, което Русия не иска). Така че кредиторите няма да получат дори и рубли. Но ще получат нещо друго – получават обещание, че когато в бъдеще Русия има достатъчно твърда валута, тя евентуално ще позволи блокираните сметки в рубли да се обменят във валута по същия валутен курс, по който са захранени сметките. Но това е просто текст в прес съобщение, не е правно обвързващ документ и не представлява плащане.
В този смисъл, плащане по външния дълг няма и започва да тече 30-дневен гратисен период, в който Русия все още има право да плати. Ако Русия не плати, ще се съберат съответните комитети да определят, че Русия е във фалит и ще се задействат застраховките (CDS) по държавния дълг.
Парадоксът е, че с фалита Русия ще удари собствените си поддръжници на Запад. Ще бъдат ударени най-вече тези инвеститори, които са заложили на Русия и вярват в Путин (повечето от останалите са се отървали от руските книжа още в началото на войната през февруари). Някои инвеститори купиха руски книжа след началото на войната с цел да спечелят от срива на цените им – не са невинни жертви, а са взели съзнателно решение да поемат този риск.