От приложения отговор на вицепремиера Асен Василев до Иво Мирчев относно Нефтохим става ясно следното:
1. Руският петрол който влиза в рафинерията се продава от Литаско /Лукойл/ на Лукойл Нефтохим на борсови цени за сорта Брент, не Уралс, тоест без пълния размер на пазарните отстъпки, което сега са 36 долара за барел и растат. От това България /потребителите плащат в повече/ близо 100 милиона долара на месец. От писмото не става ясно, че МФ възприемат това като проблем.
2. Както ви казахме, рафинерията не е вързана за руския нефт /опорката без руски нефт не може отпада/. Внасят и друг суров петрол. За периода януари-април средната цена на тунизкия е 84 долара за барел, на иракския /от собственото находище на Лукойл/ 98 долара/барел. Отговорът е писан от Лукойл Нефтохим, което личи от абсурдния аргумент че средната стойност на вноса от руския петрол /89 долара за барел/ е с няколко процента под средните цени на другия петрол?!Да, но нито иракския, нито тунизкия петрол има политическата цена на руския петрол и не се търгуват с такава отстъпка. Още веднъж питам къде отива отстъпката от 35 долара, която ми трябва да даде цени под 70 долара барел. Тези номера със средните цени за периода, прикриват данните за количествата които са купени на висока и на ниска цена, защото е сяно, че цените на колонките, които би трябвало да се определят от продукцията на Нефтохим, са свръхвисоки. Рекорди за всички времена, при положение, че сме с най-нисък акциз в Европа?
Естествено че руският суров нефт ще бъде относително по-евтин, като се превозва само в Черно море и няма в него такси за преминаване на Суец /за Иракския/ и Босфора за другите. Защо не купуват азерски и кахаски който излиза на Новоросийски и Супса?
3. Последният аргумент, че не било работа на МФ да се занимава с ценообразуване казва много, ако не всичко. Работа е на НАП и на ГУ Митници заедно да следят за веригат на ценообразуване от цената на която се внася, разходите по рафиниране, цените на едро, търговските отстъпки, какво остава за рафинерията и Лукойл България и какво се извзема от Литаско. Защото всичко това влияе върху финансовия резултат на фирмата. И се получава, че „ползите“ отиват към Литаско, а рафинерията е на загуба от години и не плаща данъци.
Нещо да не е ясно? МФ има пряка отговорност да следи цялата верига на стойност на продукта от суров петрол на входа до изхода, както и да следи за свръхпечалби, които не се отчитат. Да не говорим, че трябва да следи и за това преработения нефт като продукт дизел да остава в страната в достатъчни количества, а не да се изнася и така позволява не производствената цена на Лукойл, а тази на вноса да формира базата на вътрешната по-висока средна цена на дизела с 20 плюс стотинки премия спрямо бензина..
От отговора се вижда, че Асен Василев не осъзнава ролята и отговорността на държавата и своята лична за провеждане на „твърда“ политика срещу най-големия данъчен нарушител в страната.