Българските зърнари нещо объркаха ваксата. Мрънкат че внасяме украинско зърно?! Било некачествено и т.н. Имали много в складовете.
Да им припомня базисни факти.
В момента предлагането на световните пазари на зърно е намалено поради по-малкия износ на Украйна /въпреки зърнената сделка, Украйна изнася по-малко зърно/ и много по-осезаемия спад в износа на руско зърно, а двете страни помежду си определено тежат с едни близо 50 процента от световния износ.
Борсовите цени, след като излетяха в стратосферата през миналата година, се върнаха на нивата от януари 2022 година, с тенденция към плавно покачване. Особено след като Русия сви срока на продължаването на зърнената сделка до 60 дни. Това създава несигурност и цените започнаха да се качват.
В тези условия да не можеш да изнесеш своето зърно е само и единствено функция на високите цени, които си сметнал, че можеш да получиш, но не си получил. Защото си спекулирал, задържал продажбите, с идеята, че пак ще бъде свръх скъпа година. Ама за повечето България това е другото име на инфлацията.
И сега ги искаш под формата на субсидии от държавата. Може би и държавата очаквате да ги купи или продаде.
Ще кажете, верни са съжденията, но това касае световния пазар, а не толкова и само близкия пазар, в който украинското зърно е достъпно и доминира.
Бъдете сигурни украинците нямат достъп до субсидиите, до които имат достъп нашите зърнари. А те обират „каймака“ на евросубсидиите…
Е, ще трябва да свикнат, да се конкурират и с по-далечни дестинации, там където руснаци и украинци не доставят.
Накрая – има смисъл да се субсидира производството на селскостопанска продукция – животновъдство и растениевъдство, изобщо всичко, което задържа хората на село, прави им жизнения стандарт. За да останат, за я има селската България.
Зърнарите са част от индустрия, която произвежда стратегически стоки, точно както нефта и газа, която няма пряко или поне не толкова съизмеримо отношение към регионалните баланси. Това е едър бизнес, който се управлява от големите градове, от големи босове.