Темата за MREL ми е много интересна и от години я следя от обща култура. Най-общо казано европейските банки трябва да притежават определен минимален размер на собствени средства, или да привлекат допълнително финансиране, което при някаква по-тежка банкова криза да им позволи да изплащат по-бързо задълженията си без това да става за сметка на данъкоплатците.
Цялата идея е собствениците на капитала, както и кредиторите да поемат по-голямата част от финансовия удар, а не държавата.
ПИБ с право се отказва от тази емисия, защото ако беше пласирана успешно, това щеше да бъде на доста високи лихвени равнища, което като акционер в банката нямаше да ми хареса особено. И за това си има редица все легитимни причини. Два сериозни военни конфликта, като дори единия започна по време на road show-то, риск от изпадане на Европа в икономическа рецесия и ужасяващо състояние на глобалните дълговите пазари. То няма, как да бъде и по друг начин, защото YTD стойността на акциите на четирите най-големи банки в САЩ падат между 13-23%. Смятайте каква сеч е на дълговите пазари, щом банковите акции на капиталовите пазари се сриват.
Иначе, въпросния MRE ще продължава да бъде изключително труден за изпълнение особено в моментното състояние на дълговите пазари. Поради тази причина Европейския Банков Орган допуска отсрочка за някои банки, които усещат трудности в тази ситуация да отговорят на регулаторните изисквания, което им позволява срокът за набиране на средствата да бъде удължен и след 2024 година.
Опитът на ПИБ да набере 300 млн. евро чрез зелени облигации се провали