ТЕЦ Марица Изток 3 престава да продава ток на НЕК и вероятно ще спре работа. Те са търговско дружество, което означава, че ще трябва да намерят пазарни аргументи за да продължат дейността си. Това става в средата на февруари, когато товарът на системата е около 6000 МВт, което означава че вносът ще нарасне и то основно от газгенерация в Турция и Гърция.
Въпросът е, защо когато предупреждавахме, че това ще стане и нашите ТЕЦ трябва да имат резервни блокове на природен газ, природният газ беше изтикан в ъгъла като горивна база, като прокажен за когото не е прието да се говори. Като екстра убиха всякакви проучвания, направиха невъзможен добива – Борисов изгони и Шеврон с театъра с шистовия газ. След това дойде времето на посредниците от ГЕРБ и мениджърите, които направиха така, че цената на природния газ у нас да е постоянно много над борсовата, включително тази в Гърция и Турция, на която работят газгенерационните мощности там. У нас по-скъпия газ убива конкурентоспособността не само на евентуален газгенерационен проект, но и на всеки продукт в който има цена на природен газ. Единственото изключение беше цената на договора за азерски газ, което е нефтено-индексиран, но и там направиха всичко за го блокират.
И в сегашните планове има всякакъв плам за повече солари, за вятърни, батерии, и прочие климатичен модерн, но няма реални мощности, които могат да балансират енергийната ни система.
Внасяме от където можем. От Турция – 190 МВт, 620 МВт, 260 МВт от Сърбия, 60 МВт от Гърция, от РСМ – 60 МВт – всичко – 1250 МВт, при консумация в момента от 5500 МВт /товар/ това е повече от 20 процента, де факто балансираме системата през внос. Донорът на енергия на региона?! Модерният ТЕЦ МИ-3 затвори, ТЕЦ Бобов дол на Ковачки работи.
Ако не сте разбрали това се нарича реформа по Пеевски и Борисов. Просто е, ако ТЕЦ МИ-3 заработи, той ще си плаща всички емисии, при Ковачки е куче влачи диря няма.