Покрай поредната сбирка на Анонимните климатици в поредната нефтена столица – този път COP29 в Баку – инициативата Global Carbon Project публикува прогнозите си за развитието на глобалните въглеродни емисии от изгаряне на горива.
За пореден път виждаме ръст на емисиите за всеки основен източник – въглища, нефт и газ. 2024 г. се очертава да бъде годината на завръщането на природния газ, чиито цени се успокоиха и съответно потреблението скочи.
За поредна година мисля, че малко подценяват ръста на нефта и въглищата и окончателните данни за ръста на емисиите няма да бъдат за +0,8%, а вероятно ще бъдат над 1%. Това обаче силно зависи от това колко студено е последното тримесечие в Северното полукълбо и дали индустриалното производство в Китай ще поддържа растеж.
В класирането по страни Китай и САЩ си водят, обаче Индия видимо вече изпреварва Европейския съюз и до края на десетилетието вероятно ще заеме втората позиция. Емисиите от международните полети и корабоплаването – най-важните индикатори за развитието на глобалната икономика – скачат с бруталните 7,8%.
На този фон купонът в Баку е болезнено безсмислен – нито един политически лидер от гореспоменатите държави не присъства. Дано поне присъстващите се възползват от безплатната екскурзия и видят откъде идват нефтът и газът, които движат, осветяват и топлят света – все пак Азербайджан е родината на европейския добив…