През последните години Румен Гечев единствен отстояваше тезата, че бюджетния дефицит трябва да бъде много по-висок от 3 процента. „Вижте какво правят Испания, Италия, Франция“, казваше той. По 8-9 процента и нагоре.
От днес* и Йордан Цонев пее в този хор. Освен, че цитира дефицитите на страни от Западна Европа, него вече го е срам, че е защитавал „дитирамбите“ за 3 процента. И добавя, че „в името на хората“ няма да реже никакви разходи.
Според мен високите дефицити са вредни не просто заради еврозоната, а понеже са свързани с ръст на данъците и дълга. Това сме го живели не толкова отдавна. По времето на Жан Виденов, когато Румен Гечев беше вицепремиер. Знаем до какво води. И Гърция знае. А и повече преразпределение, повече кражби.
Оттам и знаем, че разпростирането отвъд чергата рано или късно излиза през носа. Освен това виждаме какви растежи има в Западна Европа. Никакви. Така че да гледаме от тях по отношение на фиска е вредно. Най-малкото сме на различен стадий от развитието. Смисъл от големи дефицити за кратък период има, само ако са свързани с инвестиции в инфраструктура. Пътища, жп линии, енергийни мрежи. Но да раздаваме на всеки на калпак е вредно. Особено ако не е свързано с реформи – съкращаване на администрацията. Тя даже расте. Дано парламента има имунна система да спре плъзгането надолу по пързалката.
*12.12.2024г.