През последните две години станахме свидетели на най-голямата концентрация на стойност в топ 10 компании на S&P 500 – през 2024 г. те достигнаха 38% от целия индекс. Всички 10 компании са от т. нар. „технологични гиганти“ – „Великолепните 7“ + още 3.
За мен беше само въпрос на време този балон да се спука и вече съм убеден, че процесът е започнал. От идването на Тръмп на власт навлизаме в цикъл на прехвърляне на стойност от компании на растежа (growth stocks) към компании, създаващи стойност (value stocks). Най-ясно видимо е през последния месец.
Хроничните ниски инвестиции в добив на суровини и ужасно ниската им цена – измерена в злато, цената на практически всички суровини е исторически рекордно ниска – неизбежно ще доведат до прехвърляне на стойност към тях. Въпреки относително потиснатите цени, компаниите в сектора са печеливши и много от тях разпределят сериозни дивиденти. Геополитическото противопоставяне и борбата за достъп до ресурси ще привлекат капитали в сектора и отварят вратите към покачване на финансовите им рейтинги. Ето как виждам отделните сектори в добива на суровини и енергия през 2025 г.:
Нефт
Много труден за предвиждане за тази година. Прекратяването на войната в Украйна, утихването на конфликта в Близкия Изток, нулевият ръст на потреблението в Китай, увеличаването на добива на ОПЕК – все негативни за цената на нефта. От другата страна имаме плато на добива в САЩ, супер ниски нива за складовите запаси в света, бърз ръст на потреблението в целия развиващ се свят извън Китай, евентуално запълване на складовите запаси в САЩ, санкции и спиране на износа на Иран. Реално никой не може да каже какво ще се случи с цената. Едно е сигурно – големите интегрирани компании като ExxonMobil остават отлична дългосрочна инвестиция.
Природен газ
Много голям потенциал тази година – бърз ръст на търсенето на енергия в САЩ, много бърз ръст на износа на втечнен природен газ, спредът между цените в САЩ и ЕС малко по малко ще се затваря. Риск – износът от Русия към Европа да започне отново в голям мащаб.
Услуги и оборудване в добива на нефт и газ
Изключително добре се движеха до 2024 г., в която видяхме абсолютно необоснован за мен срив в акциите. Погледнете само най-голямата компания в сектора, Schlumberger – приходи и печалба растат, дълговете падат, броят на акциите намалява. Няма нито един показател, който да не се подобрява систематично от средата на 2020 г. насам. Инвестициите в добив няма накъде да падат – тези компании ще имат много работа. Отделно те печелят отлично и от услуги и оборудване за геотермална енергия, всякакви дейности в моретата и океаните, вкл. изглаждане на офшорни вятърни паркове. Разбира се, конкуренцията между тях е голяма, така че ще има и губещи.
Въглища
През 2024 г. видяхме голям спад на цените, но компаниите си остават печеливши и недооценени от пазара. Въглищата винаги правят огромен ръст при бичи пазар на суровините и инфлация. Потреблението им в развиващия се свят лети нагоре. Дори в САЩ спират затварянето на централи. Китай, Индия и Индонезия обаче много бързо увеличават добива, което може да потисне международния пазар.
Уран
Уранът беше страхотен през 2023, затъваше през 2024 г., но има всички изгледи отново да тръгне нагоре през тази година. Всички големи играчи в AI сектора планират инвестиции от стотици милиарди долари, вкл. в ядрени централи от различен мащаб и технологии. Общото между тях – всички искат ураново гориво, а добивът е твърде съсредоточен в Казахстан и Русия. Компаниите печелят отлично на пазара на дългосрочни договори, който в този случай е много по-голям от борсовия пазар на фючърси. Знам, че секторът ще тръгне нагоре – само въпрос на време е.
Желязна руда
Големите интегрирани минни компании печелят най-вече от добива на желязна руда. Има големи нови находища, а икономиката на Китай не поглъща толкова, колкото сме свикнали. Не виждам условия за значим ръст на цената – този пазар ще остане потиснат.
Базови метали – мед, алуминий, цинк, олово
Тук всичко много зависи от Китай. Не вярвам да има голям скок на цените, защото Китай не прави нужния растеж. Обаче Тръмп мъти много тези пазари с мита, така че може да има големи отклонения – видимо е при медта, която надхвърли $10,000 на тон. Голям ръст на добива на мед има само в Конго – някакви драми там могат да имат съществено въздействие върху цената.
Батерийни метали – литий, никел, кобалт
Батерийните метали силно пострадаха от безумието по електромобилите – всички се втурнаха да инвестират в тях. Освен това Китай буквално превзе сектора, разора Индонезия и Филипините и затвори мините в Австралия, Канада и др. Литият е много разпространен, а ръстът в електромобилите не е такъв, какъвто се очакваше. Никелът и кобалтът все повече губят релевантност за батериите. Не очаквам възстановяване тук.
Платинови метали
Тук е много интересно и може да има много резки движения. Според мен Русия продаваше много от запасите си на паладий и платина през последните 3 години и това държеше пазара потиснат. Това ще свърши, а много мини ограничиха добива. В един момент очаквам отново голям ръст на цените, но нямам ясна идея кога. Очевидно е, че хибридните автомобили ще продължат да искат много от тези метали, а Южна Африка не може да се справи сама с добива.
„Редки метали“ – антимон, волфрам, редкоземни елементи, германий, галий, индий, молибден, бисмут
Тук може да е много интересно. Скоковете в цените стават за часове – пазарите са много нишови и повечето се контролират от Китай в огромен мащаб. Антимон, волфрам и бисмут вече направиха огромни скокове в цените, които доведоха до многократен ръст на цените на акциите на малкото добивни компании извън Китай. Волатилността обаче е огромна. Не бих се занимавал, ако нямам времето да чета и следя всичко ежедневно.
Злато
Най-сигурният залог за мен и през 2025 г. Най-сетне и акциите на минните компании дърпат здраво нагоре – те са най-ниско оцененият от пазара сектор в сравнение с гигантските печалби, които реализират. Не виждам какво може да доведе до спад на цената на златото. $3,500 на трой унция до края на годината ми се струва напълно постижима цена.
Сребро
Залогът с най-голям потенциал за огромен скок. Изключително подценено спрямо златото, вече 5 години в огромен дефицит, непрекъснат нееластичен ръст на търсенето, стагнация на добива. Тръгне ли един път нагоре, няма таван за цената. Идеални предпоставки за много големи печалби.
С две думи, ДФ Експат Природни ресурси тази година ще залага основно на добива на злато, сребро, природен газ, уран и услугите, свързани с тях. Кривата на представянето на фонда от последния месец ясно показва, че той се възползва отлично от ротацията на пазара – за последните 10 дни фондът отчита 13,8% ръст от дъното на 11.03. В това време нито индексът на суровините, нито широкият S&P 500 показват съществено възстановяване от шокиращите спадове.
Разбира се, всичко описано е мое мнение и не трябва да се приема като препоръка или инвестиционен съвет.