Разходите за компютърно оборудване отчитат най-големия си принос към БВП на САЩ в историята през първото тримесечие на 2025 г.
За разлика от стабилното натрупване, което виждаме през 90-те години, този път става въпрос за внезапен скок. Като гледам резултатите и прогнозите на NVIDIA, ми се струва, че това е само началото. Не мисля, че светът е подготвен за скока в търсенето на електроенергия, който следва.
За съжаление практически всичко се случва в САЩ и Китай.
Задавам си напълно логичния въпрос:
Как биха могли да отговорят производителите на електричество в тези две страни на внезапен (в рамките на месеци до 1-2 г.) скок на търсенето на базова (налична 24/7/365) енергия?
Възможните алтернативи в нужния мащаб в САЩ са:
1. ВЕИ + батерии: Изглежда страхотно и се случва бързо, но батериите все още не могат да покрият значим дял от търсенето в цяло денонощие, камо ли в цяла година.
2. Ядрена енергия: Изглежда страхотно, но изграждането на нови реактори отнема петилетки (дори в и Китай), а малките модулни реактори все още са на чертежи.
3. Газови централи: Ръстът на изграждане на газови ТЕЦ в САЩ вече започна. Горивото е налично на уникално ниски цени – в някои райони на добив на шистов газ цените са около нулата, заради липсата на газопроводи, които да го изнесат. Точно затова обаче производителите на газови турбини са толкова заети, че приемат поръчки с дата на доставка след 4-5 г., тоест и тук има тясно място в потенциала за бърз ръст.
4. Въглищни ТЕЦ: Изглежда немислимо на фона на политиките за климата, но въглищните мини и ТЕЦ са налични. Имат много неизползван капацитет. Някои просто стоят и чакат да бъдат сринати. За добро или лошо, само те са в състояние много бързо да осигурят нужната изобилна, надеждна и евтина енергия, за да може всяко дете да си напише навреме домашното, да правим мемета на този и онзи всеки ден или учените да търсят ново лекарство за рак, използвайки все по-мощен изкуствен интелект.
Китай просто ще продължи политиката „От всичко по много“, като натоварването на въглищните ТЕЦ ще се върне към рекордните стойности отпреди нахлуването на слънчевите панели.
Ако в Европа искаме да се включим в революцията на изкуствения интелект, трябва бързо да осигурим нужната енергия. Кои ли налични централи можем да използваме повече?