Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИВчера световните и българските медии ни заляха с новината, че „Слънчевата енергия е била лидер в Европа през юни с рекорден дял“. Освен това и вятърната енергия се била представила доста добре. Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИ. Еуфорията достига до невероятни изказвания от сорта на „Европа се превръща в соларна електроцентрала.“

 

Да, добре. Понякога се случват месеци с повече слънце и вятър едновременно и съответните централи дават повече, особено след като капацитетът им непрекъснато нараства, а системните оператори все още са длъжни да им дават предимство.

Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИ

В същото време обаче Reuters публикуват малко по-трезвата картина за цялата първа половина на 2025 г. Последната графика показва изменението на производството от различни източници през 2025 г. в сравнение с 2024 г. – ясно се виждат както ръстът на слънцето, така и сривовете на вятъра и водната енергия. Най-видим обаче е скокът в производството на газовите централи.

Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИ

Ето и цитат от статията:
Електроразпределителните дружества в ЕС са произвели с 13% повече електроенергия от изкопаеми горива през периода януари–юни, в сравнение със същия период през 2024 г., което представлява най-голямото годишно увеличение на производството от изкопаеми горива за този период от 2017 г. насам, показват данни на аналитичния център Ember.
Производството на електроенергия от газ се е увеличило с 19%, достигайки най-високото си ниво от три години, докато електроенергията от въглища е нараснала с 2%, достигайки двугодишен връх.
Повишеното изгаряне на газ и въглища е довело до увеличаване на емисиите от енергийния сектор с 9% спрямо предходната година — до 297 милиона метрични тона въглероден диоксид.
Основните причини за повишеното използване на изкопаеми горива са резките спадове в производството на чиста енергия, дължащи се на метеорологичните условия в Европа от края на 2024 г. насам.

Познайте сега каква част от водещите български медии ще ви запознаят с анализа на данните за полугодието, тоест реалната картина…

Едва ли не Европа се спасила в жегите, благодарение на ВЕИ

 

 

 

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.