Всички медии у нас протръбиха ушите с новината, че в Европа се сформира коалиция от съюзници на „Газпром“. Поводът – съвещанието в Будапеща на външните министри на Унгария, Сърбия, Гърция, Турция, Македония по повод енергийните проекти.
Единствените изключения бяха групата на „Дневник-Капитал“ и „Медиапул“, които може би заради отвъдокеанското финансиране, което получават, застанаха на „по-други позиции“ – никой не можел да наруши Третият енергиен пакет на ЕС.
Срещата предизвика скандал у нас – искане на АБВ и Първанов за свикване на Консултативния съвет при президента и питане на БСП към външния министър защо България не е участвала.
И следният отговор от Бойко Борисов:
– Унгария е суверенна държава, Македония, Сърбия, Гърция, Турция – също. Те могат да се срещат не само за „Турски поток“, но и за каквото си пожелаят. Всички външни министри могат да се събират, да си говорят, и това, че не са поканили нашия и румънския външни министри, да, има тълкувания, но се надявам, че нашите евроатлантически партньори също правят своите тълкувания
Каква е истината?
1. Групата медии Коммерсантъ са тясно свързани с Газпром чрез собственика им „Газпроминвестхолдинг“
http://www.newsru.co.il/world/30aug2006/kommy.html
2. Статията в Коммерсанть е интерпретация на обсъжданията в Будапеща и именно тя – само тя беше цитирана от медиите у нас въпреки многобройните източници за тази среща. А ето я и самата статия:
http://kommersant.ru/doc/2703855
(има и още една от 1 април).
3. Говорител на ЕС заяви неофициално, че срещата е само „заявка за политически намерения“. Естествено, същото мнение изрази и външния ни министър Даниел Митов. Митов не спомена, че на срещата са присъствали НАБЛЮДАТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ
4. Дипломацията спазва известни правила, но се питам защо медиите не спазват своите. Статията в „Коммерсанть“ като интрепретация е лъжовна. Един дипломат няма да каже това никога освен в изключителни случаи, но у нас дори експертите – противници на Кремъл и Газпром, не го споменаха. Т.е. на практика те се солидаризираха с позицията, продиктувана от „Газпром“ в руското издание.
5. Най-добър израз за резултатите дават естествено унгарските медии и MTI – унгарската информац. агенция като официален говорител на правителството-организатор. Ето линк ( който иска, да си го преведе):
http://www.kormany.hu/…/az-egesz-terseg-energiabiztonsagat-…
Аз ще посоча от това резюме следното:
***** СПОРЕД УНГАРСКИЯ ВЪНШЕН МИНИСТЪР ФОРМАТЪТ НА СРЕЩАТА Е ОТВОРЕН ЗА ВСИЧКИ ДЪРЖАВИ ОТ РЕГИОНА, КОИТО ПОЖЕЛАЯТ. * След спирането на Южен поток алтернатива са както руски доставки на газ през Турция, така и всякакви други доставки.
***** СРЪБСКИЯТ ВЪНШЕН МИНИСТЪР ОЖАЛВА ЮЖЕН ПОТОК и призовава Русия и ЕК да продължат преговорите по Третия енергиен пакет и тръбите. *****
***** МАКЕДОНСКИЯТ ПРИВЕТСТВА НАБЛЮДАТЕЛИТЕ ОТ ЕК И ПЛЕДИРА ЕС ДА ФИНАНСИРА „ПРИЕМЛИВ“ (така е казано) ПРОЕКТ“
***** ГРЪЦКИЯТ АКЦЕНТИРА НА АЛТЕРНАТИВНИТЕ МАРШРУТИ (има се предвид Турски поток) И ПРЕДЛАГА ЕС ДА ГИ ФИНАНСИРА, НО НЕ ГОВОРИ ЗА АЛТЕРНАТИВНИ ИЗТОЧНИЦИ.
***** ТУРСКИЯТ МИНИСТЪР ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ Е НАЙ-ВАЖЕН, защото в Турция е и хляба, и ножа. Без нея никакви проекти за тръби – руски или западни, не могат да се осъществят. Затова давам изказването му по-разгърнато според новин.агенция Хаберлер:
http://www.haberler.com/
понеже се обсъждаха различни проекти освен руския Турски поток:
– Турция иска да осигури не само собствената си енергийна сигурност, но и да допринесе за тази на Европа. … Турция е транзитна страна, която предлага кратък, надежден и устойчив енергиен маршрут между страните производители и страните потребители… С динамичната си икономика и нарастващите си енергийни нужди страната ни е сред най-важните енергийни консуматори в региона. Осигурявайки собствената си желана енергийна сигурност, Турция се стреми да допринесе и за енергийната сигурност на Европа!… Турският министър напомни, че на 17 март президентите на Турция, Азербайджан и Грузия поставиха в турския окръг Карс основите на Трансанадолския газопровод ТАНАП – основна част от Южния газов коридор, по който се цели да се транспортира природен газ от азербайджанското находище Шах Дениз в Каспийско море до сърцето на Европа. Бозкър подчерта, че Турция същевременно придава важност и на енергийните си връзки с Русия.- Разбираме, че новият тръбопровод, предложен от Русия, увеличи интереса към региона. След като приключи ПРОУЧВАНЕТО ЗА ОСЪЩЕСТВИМОСТ, ще можем да направим по-добра преценка за проекта.
Резюме:
Имаме две открито проруски и газпромовски позиции (Сърбия, Гърция), една проевропейска (Македония), една неутрална – Унгария, една антируска (Турция). Всъщност това потвърждава официалния документ от срещата – Декларацията (тя е безкрайно далеч от тезата за клуб приятели на Газпром), която не заема позиция заради разнопосочните интереси:
Давам линк към нея:
http://www.kormany.hu/…/K%C3%B6z%C3%B6s%20nyilatkozat%20az%…
Накратко – феноменът у нас е така наречената „бяла пропагандна война“ (с позоваване на източници, но с манипулацията им) на Русия и практически на всички български медии и политици.
Бел.: посочвам изчерпателно фактите от ПЪРВОИЗТОЧНИЦИТЕ – т.е. достоверните, а не според интерпретациите в стотиците медии, отразили събитието.
А ЗАЩО НАШАТА ВЛАСТ Е НАГЛА?
Ами видяхте отговорите на Борисов и на Митов, т.е. на правителството.
То бяга като дявол от тамян от каквато и да е отговорност да заемат каквато и да е позиция – да не би да разсърдят партньорите в Брюксел, или онези във Вашингтон, или тези в Москва. Т.е. според тях България според най-добре да се посниши, докато мине вятърът.
Нищо, че тръбната газова инфраструктура (и енергетиката) е национален интерес за нас
Форумът е ОТКРИТ – т.е. можехме и можем да участваме с наблюдатели, или пък пряко да защищаваме националните си интереси. Е, аз не знам как ги разбира правителството. Най-вероятно като лични – на политическото им спокойствие, слугинаж и вероятно някакви тайни лични „екстри“
Затова аз не разбирам нито мълчанието на КОАЛИЦИЯТА И ПРАВИТЕЛСТВОТО Й, вредящи на България, нито пропагандната гласовитост на АБВ, БСП, АТАКА, обслужващи неродни интереси.