• Morgan Stanley: България би загубила най-много при банкрута на Гърция
• Червен семафор: финансовият свят започна да се притеснява за нас, съседите ни ясни като обречени
• Привикваме МВФ по кипърския вариант? (виж по-долния ми пост за проектозакона на МФ и МС за споделяне на загубите и от вложителите)
Голямата световна инвестиционна банка направи своята прогноза за гръцкия фалит като отражение върху балканските страни, на която специално внимание посвети много авторитетната и меродавна финансова агенция „Булмбърг“.
Според прогнозата огромните рискове са за България!
От Morgan Stanley се солидализираха с мнението на бащата на валутните бордове проф. Стив Ханке: „Моите анализи показват, че четирите най-големи банки там ще банкрутират. Ако икономиката там колабира, това ще има последващ ефект и върху България…“ На въпрос има ли България полезен ход в подобна ситуация и какво може да се направи той отвърна: „МОЛЕТЕ СЕ!“ Медиите спестиха следващите му думи – Господ да ви е на помощ!
И четирите фанариотски банки са представени у нас, вкл. и чрез най-големи, структуроопределящи институции като ОББ и Пощенска, чието състояние не е завидно.
Според Морган Стенли и Блумбърг най-сериозен източник на гръцката зараза с фалит у нас представляват именно банките.
http://www.bloomberg.com/…/bulgaria-most-at-risk-from-grexi…
Те са с дял от една четвърт от банковия пазар в Югоизточна Европа. У нас делът е една трета. Морган Стенли сочи депозити за равностойност от 15 млрд. евро.
„В случай на недостиг на ликвидност (невъзможност за плащания, бел.моя), гръцките банкови дъщерни дружества в България, Румъния и Сърбия вероятно ще предизвикат необходимостта местните власти (държавата, бел. моя) да се намесят“, предсказват анализаторите.
България е най-застрашената и от друг аспект – износът ни към Гърция, който е 3.8% от брутния ни продукт. (тя е трета в листата ни на износа и пета във вноса).
„Банките в Румъния и Сърбия са по-малко изложени на рискове, докато тези в България са уязвими“, резюмира изследването, като сочи, че 80% (!!!!) от външния ни брутен дълг е краткосрочен!
И една бележка. Според данните за фискалния резерв на държавата в края на март (последните засега) 2.15 млрд.от него са сложени на депозит вместо в БНБ – в банките ни, за да ги спасяват. Става дума не за държавната ликвидна помощ към Първа инвестиционна, оформена счетоводно по друг начин, а за онези банки, за които след моите публикации премиерът призна, че се правителството се опитва да ги спаси, но отказа да ги назове.
„Обсъждаме с какви кризисни планове разполагат, какви мерки могат да вземат и сме в диалог с държавните ръководства“, заяви Йорг Декресин, зам.-директор на отдела на МВФ за Европа.
Според иконата на американския едър бизнес и финанси – изданието The Wall Street Journal, който също ни отдели специално място, МВФ е призовал националните надзорни органи и правителството да следят отблизо ситуацията и с непрекъснат мониторинг (треска ме тресе от контрола нашия банков надзор и държавни регулативни органи – вече ги видяхме какво струват, бел.моя).
http://www.wsj.com/…/imf-works-with-bank-regulators-on-cont…
Един от вариантите поради липса на пари у нас е кипърският сценарий – временен блокаж (банкова ваканция) с орязване на депозитите. Апропо, вече съобщих в предишния си пост за главата и финансовият инструмент „Споделяне на загубите“ в Проектозакона за преструктиране и национализиране на банковата система, който онзи ден (8 май) беше внесен от родното министерство на финансите с пожарен срок на обсъждане до 25 май.
*GREXIT – Greek Exit – Този термин се отнася до възможността Гърция да напусне еврозоната. Grexit съчетава думите „гръцки“ и „изход“.