Ципрас обяви, че гърците ще идат на референдум, за да вземат бъдещето си в свои ръце

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Владимир КаролевТе пък отидоха до банкоматите и наистина го взеха
След като си сцепи дупето да лъже по време на предизборната кампания (и 1/3 от гърците му се вързаха), Ципрас имаше два варианта за политическо оцеляване. Първият е кредиторите да му клекнат и сиртакито да продължи за чужда сметка. Ако Еврозоната бе клекнала, Ципрас щеше да се представи като Цезар, а една купчина комунистически партии в другите страни да ожънат изборите идните години. Това не се случи, а избирателите в държави като Германия (пък и България) вече не виждат много смисъл да подписват празни чекове на гърците, които работят до 2 следобед, имат 3 часа обедна почивка и с кредити си раздават по 5 заплати и пенсии отгоре на година.

Вторият вариант е да прехвърли отговорността на онези 2/3 от гърците, дето не му се вързаха и Ципрас да каже – народът иска икономии, дисциплина и оставане в еврото, нищо, че аз ги излъгах да правим обратното. Разбира се, Ципрас ще загуби избирателите си, но поне ще изкюти мандата докрай (дори да не крадеш, 4 години премиер ти осигуряват най-малкото пост в някой борд след това). Гръцкото правителство твърде арогантно подцени решимостта на кредиторите си и закъсня с втория вариант – референдума. Другата неделя вероятно гърците ще гласуват с малко мнозинство да приложат реформите и да останат в Еврозоната, но ако ЕЦБ не им пусне гювеч утре, банковият им сектор може да не преживее седмицата. Да не говорим, че за 6 години, гърците са изтеглили над 50% от депозитите си и дори банките им да отворят след 2 седмици, това не означава, че в тях ще е останало нещо. Е, не е виновен толкова Ципрас, него това му е работата – да хване на въдицата балъците. Виновни са ония, дето му дадоха баницата и ония, дето си седяха вкъщи и гледаха как се избира див популист-комунист на власт. Сега почти всички гърци ще духат дружно супата. Тия уроци, дето българите ги научихме 1997, сега те ще си ги преговорят.

 

Възможно е и гръцкото правителство да падне междувременно. Въпреки че това надали ще се отрази значително на постановките, вече стана много късно.

 

Не съм съгласен с лидера на АЛДЕ, че на гърците трябва да се дават нови 3 месеца отсрочка. Досега сме им дали над 5 години отсрочка и не постигнахме нищо, освен това да прехвърлим дълговете им от европейските банки към европейските данъкоплатци, а самите гърци да си живеят относително спокойно през това време. Отсрочките също струват пари и ресурси. Не е нормално финансовите министри и една купчина национални експерти да киснат през ден в Брюксел, за да бъдат унижавани от нагли гръцки политици, вместо да решават проблемите си у дома. Да не би белгийският министър да няма проблеми, като държавата му има 106% дълг към БВП? Да не би италианският да няма с 132%? Да не би австрийският и немският да нямат с дългове от 80%? Да не би Франция да няма проблеми, при положение, че е по-лесно да преместиш цял завод от Париж в Манила, отколкото да разкриеш само едно ново работно място в Париж? Всяка европейска държава има повече от достатъчно собствени проблеми, че дневният й ред да бъде доминиран от гръцките 5 години наред. Пък и аман от спасявания, стимулирания, облекчавания и т.н. щуротии – седма година подред сме в криза, то бизнес цикълът свърши, време е да очакваме новата криза. Да не бяхме правили нищо от тези грандиозни планове, вече да сме се оправили отдавна – България преживя хиперинфлацията за няма и година и 1998 г. започна десетгодишен период на икономически подем. Истината почти винаги е проста, лъжите са сложни.

 

‪Междувременно #‎Ципрас‬ свикал извънредно съвещание за държавния дълг. Поздрав от идеологическия му другар Тодор Живков. А банките в Гърция затвориха за една седмица (поне). Честито на всички фенове на Сириза.

 

 

 

+ФорумЪт

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.