За „добро“ събуждане, днес/вече преди дни/ сутринта чух по „телевизора“, как някаква особа предложи увеличение на абонамента за поддръжка на асансьорите с 50%. Това силно провокира любопитството ми, защо? В същия разговор, стана ясно че делата за нещастните случай, се точат по 6 години и 12 отлагания… и виновни нямало. В същото време броя на труповете, годишно, расте. А пък поддържащите фирми искат увеличение.
Всички присъстващи/а и изказващите се в публичното пространство фактори/ обясниха, а и на всякъде обясняват, че никой няма информация за броя на асансьорите в България.
В същото време – представителя на асансьорната асоциация каза, че опасните асансьори са 80 000/като междувременно ни демонстрира познаването на числата 8, 800, и 8000/. И тази цифра идва от? От проверените, или от всички? Но са поне толкова.
Поразтърсих се какво пише в медиите по въпроса, поне за София. Да наистина всеки изказващ се заявява, че не знае колко са. Да никой не знае дали са 50000 или 50001. Сякаш на някому е нужна тази точност.
Според мен минимална цифра има. Или приблизителна. Но никой не иска да я назове. Защо ли? Лоби е най вероятната причина. Защото тогава ще се знае какъв е бизнеса на фирмите за поддръжка на асансьорите в София. А той не е никак малък. Ама никак. Незнайно защо обаче за София, дори общината мълчи. Като пукел. А цялата информация е при нея. Най-малкото, заради данъците.
Защо ли всички лъжат, че не знаят бройката?
Според мен сградите с наличните асансьори са известни като брой. През 2011 г. се проведе последното преброяване. Според условията му. В закона за преброяването от 2011 г., пише
Чл. 7. За жилищните сгради се събират следните данни:
….
7. брой на етажите;
8. наличие на асансьор;
Тоест данните, поне от тогава са налични. От там на сетне броя им единствено се увеличава. Успях да достигна до един доклад, резултат от това преброяване: „София 2020 – зелената и интелигентна столица на България – модел за устойчиво развитие“
От него става ясно, че панелните сгради в София са около 26 686 бл. Към тях прибавете и жилищните сгради от тип ЕПК, пълзящ кофраж, „ново строителство“. В допълнение, могат да се добавят министерства, болници, бизнес сгради, данъчни служби, хотели, молове и други обществени и административни сгради. Всички те са над тази цифра.
Колко са обаче асансьорите? Поне за София.
Връщайки се към цифрата от 80 000 потенциално опасни асансьора, предполагайки с леко притеснение, че са най-много половината от всички и поне половината в София. Това означава, че цифрата им се движи между 80 и 120 хиляди. При средна „цена на врата“/на етаж/ от 7 лв., това означава, че това е бизнес от 1 милион лева на месец в рамките на София. Ако греша моля някой да ме обори.
В София са лицензирани 200 фирми по поддръжката на асансьорите/проверено към текуща дата/, като едва ли повече от 50% от тях са функциониращи.
Поддръжката на асансьор включва в 95% от случаите единствено пускането му, ако той спре. НИЩО ДРУГО. Всяко нещо извън това се заплаща допълнително от нас. Масло, резервни части, ремонт на двигатели, блокове и т.н. Всичко.
В обобщение. 100 фирми прибират 1 000 000 лева месечно, само за да ти пуснат асансьора, ако спре. Това е единствената им дейност по поддръжката. Всеки може сам да пресметне колко плаща за 2-3 посещения месечно.
За това, уважаеми дами и господа, лично аз не виждам основание за абсолютно никакво увеличение, еле пък наглото 50%.
Склонен съм да се обзаложа, че действащите фирми са по-малко, а асансьорите повече! Но информацията остава скрита. Над този бизнес е спуснат чадър.
От цялото предаване за пореден път ни се вмени обаче, че:
– Никой не знае колко са асансьорите в София.
– Никой не каза каква е цената на услугата. А за съществото на дейността, естествено и дума не стана.
– Фирмите не носят отговорност при злополуки.
– Фирмите искат/а вече и въвеждат в градовете/ увеличение на цената на услугата.
– Броя на злополуките расте.
По отношение на закона нещата са регламентирани. Всяка поддържаща асансьорите фирма Е ДЛЪЖНА да направи предписание за елиминиране на нередностите по асансьорите. Ако не ги изпълниш – те са в правото си(а според мен е и задължение) да го спрат.
Това върши работа и вярвайте ми на 100%. Естествено потребителите заплащат тези ремонти отделно. И ремонтните дейности се извършват задължително от същата фирма. Това естествено е допълнение към бизнеса им. По мои наблюдения, това струва около 20% месечно от цената на абонамента за поддръжка.
При опасен асансьор, те задължително трябва да го спрат. Защото над тях има друга лицензирана държавна фирма/държавен орган/, която контролира фирмите, поддържащи асансьорите. И да ги санкционира, ако не си вършат работата. Естествено и на тях плащаме допълнително.
Защо обаче, фирмите, поддържащи асансьорите не правят навременни предписания? Защо не спират опасните асансьори?
Може би за тях е важно единствено да си приберат парите……