• Можели да станат опасни за глобалната финансова сигурност.
• Финансовият министър на САЩ остро разкритикува Световната банка, като най-голям акционер отказа увеличението на капитала й и поиска изтеглянето й от „новоразвиващите се икономики“ (такива като България)
До 15 октомври тече редовната годишна среща на МВФ и Световната банка.
Има сензационна новина от нея, която няма да срещнете не само в нашите, но и по световните медии (с много редки изключения).
Новината е в текста на доклада на МВФ „По въпросите на глобалната финансова устойчивост в света“.
Сензацията в него е този списък:
1. Deutsche Bank;
2. Barclays;
3. Citigroup (присъства у нас);
4. Societe Generale (присъства у нас);
5. Unicredit(присъства у нас);
6. Standard Chartered Bank (SCB);
7. Sumitomo Mitsui Financial Group;
8. Mitsubishi UFJ Financial Group;
9. Mizuho Financial Group.
Тези банки и финансови конгломерати са назовани като потенциални дестабилизатори на световните финанси.
Опасението за тях е, че страдат от наследени от миналото проблеми и имат недостатъци в техните бизнес-модели, което не им позволява (цитат): „да формират достатъчно капитал в бъдещето, ако се случат неочаквани сътресения“.
Тези банки имат активи за около 17 трилиона долара – горе-долу толкова, колкото е целият брутен вътрешен продукт на САЩ.
Споменаването на конкретни банки или финансови институции е несрещан досега прецедент в докладите на МВФ и Световната банка.
От този линк може да изтеглите доклада на различни езици:
http://www.imf.org/…/global-financial-stability-report-apri…
САЩ ПОРЯЗАХА СВЕТОВНАТА БАНКА
отказаха увеличаването на капитала на Световната банка
– Повече капитал не е решение, когато съществуващият капитал не се разпределя ефективно. Търсенето на евтин капитал непрекъснато ще надвишава предлагането му – ключът е да се гарантира, че тези ресурси се използват там, където те са най-необходими и могат да постигнат ефективни и устойчиви резултати.
Тези думи са на американския министър на финансите Стивън Мнучин на годишната среща на МВФ и Световната банка. Той смята, че трябва да се създаде самофинансираща се институция и да се спре увеличението на капитала. Според него тези 60 млрд. долара, които се изразходват всяка година за различни цели, трябва да бъдат „преориентирани“ към по-полезни неща.
В друга своя декларация той призова Световната банка за по-висока бюджетна дисциплина, като преразгледа разходите си, преценявайки вкл. броя на служителите си и тяхното заплащане.
Руският министър на икономиката Максим Орешкин също заяви, че Москва няма да участва в увеличението на капитала, понеже на практика е лишена от нейното кредитиране.
Това, което ни касае нас.
В изявление пред Комитета за развитие, който определя програмата за действие за банката и Международния валутен фонд, финансовият министър на САЩ заяви, че банката и МВФ трябва да намалят финансирането за нововъзникващите икономики (каквото се води и България), понеже вече не се нуждаят от значителна външна помощ.
В момента се изпълнява проект за стабилизиране на Фонда за гарантиране на влоговете (той беше изпразнен, както знаете от мои постове с данни). Стойността му е 324 млн. долара.
Изпълнява се и проект В и К, който да осигури вода за 170 000 души, вкл. чрез реконструкция на язовири и строителство на един нов край Панагюрище. Световната банка участва с $ 118.7 млн.
На фона на това изказване успешното приключване на тези проекти може да стане и проблематично заради недостиг на финансиране.
.