Не е съществено дали ползваме лев или евро, а е многократно по-важно кой е на власт и как управлява финансите
Да си кажа и аз какво мисля за приемането на еврото. Покрай всичко, което прочетох по темата, аз го подкрепям! Надолу ще обясня защо.
Обикновените хора най-много се страхуват от това, че ако приемем еврото, цените по магазините ще се покачат драстично. Не, няма такова нещо да се случи. По телевизията отначало ще се покажат поредица от репортажи за епизодично излъгани на пазара баби. Както всяко чудо за три дни, това ще отшуми и бързо ще го забравим. А бабите по пазарите ги лъжат не по-малко и сега – просто по други начини. Само някои стоки, които в момента са в условия на пазарен дъмпинг, ще си нормализират (покачат) стойността и това също ще се размахва като пример в медиите, но то също е нещо нормално и тъй или иначе рано или късно ще се случи. Като цяло цените ще си останат същите както преди, но в друга валута.
Има много евроскептици, които са противници на политиките на ЕС като цяло (и имат основателни причини да бъдат такива впрочем – това го признавам). Тези хора обаче често отиват в крайности, като например започват да вещаят, че еврозоната едва ли не скоро ще се разпадне и съответно казват, че не трябва да вървим към нещо, което ще се провали. Не, Европа няма да фалира чак толкова лесно и зловещо. А ако тръгне да го прави, ние ще сме след най-тежко засегнатите държави от ЕС независимо дали ползваме лев или евро. И ако такова нещо започне да се случва, няма да е кой знае колко трудно да си върнем левчето. Този страх е много силно преувеличен. Риск има и Земята да се разцепи на две още днес, но това не значи, че не трябва да се опитваме да се развиваме. Еврото е втората най-популярна валута в света – то няма да се разпадне току така.
По-трезвена тревога на евроскептиците е, че с влизането в еврозоната България ще има достъп до много по-лесни кредити от „развързалата кесията“ Европейска Централна Банка. Да, вярно е, че България ще има по-лесен достъп до по-изгодни кредити, обаче… това въобще не е лошо нещо за нас, а напротив! Страхът, че българските политици ще се възползват и популистки ще увеличат драстично външния дълг на държавата е силно преувеличен, защото… те и сега могат да го направят, но не го правят. Ако някой ще краде народа и после ще бяга зад граница, какво му пука въобще за лихвата по кредита, който няма да плаща самия той? Още повече – да отидем на другия полюс и да кажем, че нашите политици тук и сега могат да приемат отпадане на валутния борд, след което да извършат серии от далавери в банковата система, които да ни върнат на нивото в 1997 г. Могат ли? Могат. Правят ли го? Не го правят. Този страх от „гръцки сценарии за България“ е силно преувеличен. По тази точка не е съществено дали ползваме лев или евро, а е многократно по-важно кой е на власт и как управлява финансите. Ако си изберем крайнолеви популисти, те ще ни провалят независимо дали сме с лев или евро, но с евро със сигурност ще им е по-трудно да достигнат до тотална щета.
Накрая някои започнаха да плашат, че с влизането в ERM2 се отваря възможност да се смени курса лев-евро и така да обеднеем. Първо това не се е случвало досега с никой. Второ за да се случи е нужен пълен консенсус от всички държави. Трето дори да тръгне да се случва, няма нито една разумна причина ние да се съгласим, а без наше съгласие няма как да стане. Това плашило за мен е неясно защо беше размахано. Няма разумна причина някой да поиска подобно нещо да се случи или поне аз не виждам такава.
А защо в крайна сметка ни е да приемаме еврото – какво ще спечелим? Тук може да се сблъскате с мненията на хората от другия полюс, които ще ви разказват как ще потекат реки от мед и масло. Не, и такова нещо няма да има. Това, което ще ни даде еврото е:
– Малко ще се увеличат чуждите инвестиции, защото кредитния ни рейтинг ще се повиши. Няма да е нищо велико – просто някакъв малък процент повече пари в държавата. В добавка за инвеститорите ще стане по-лесно да си правят банковите преводи – ще им се съкратят едни такси за обмяна на валутата, което е малък, но все пак допълнителен плюс за тях. За икономиката и инвестициите приемането на еврото ще е мъничък, но ще е плюс;
– Ще се намали силно вътрешния риск от валутна криза! В еврозоната ще сме по-устойчиви на краен популизъм, отколкото с валутен борд! Ако в момента на власт дойде крайна популистка партия, тя може да събори валутния борд и да ни вкара в голяма беля – несравнимо по-голяма, отколкото примерно да натегли много кредити за външен дълг. Да има такива хора – не са само Костадин Костадинов, Волен Сидеров и подобни хора, които само си говорят и ако трябва, нищо няма да направят, а например в последните две години дори Иван Костов започна да говори колко бил лош валутния борд, как бил негова грешка, че го е въвел и как трябвало БНБ да има собствена валутна политика. В момента подобни кръгове са слаби и незначителни, но ги има и са някаква опасност от разпалване на огън. Достатъчно е да дойде една тежка икономическа криза и подобни ще избуят като плевели много бързо – когато се чувстват зле, хората лесно се литкат по безумни популистки идеи. Ако сме в еврозоната, подобни популисти много по-трудно ще могат да направят подобни магарии;
– Ще има малък, но със сигурност позитивен ефект върху туризма. Значително по-лесно е за европейците да се разхождат по курортите ни без да мислят за търсене на change бюра. Ние рядко си даваме сметка за това неудобство, защото винаги сме го имали за нас и сме го приели като нещо нормално. Не е така обаче за европейският турист – за него неудобството в Гърция го няма, а в България го има (например). Приемането на еврото категорично подобрява с малко визията ни пред европейският турист, което със сигурност ще е добре;
– По абсолютно същият начин на обикновения българин-турист ще му отпаднат неудобствата от ходене по change бюра когато му се налага да пътува в Европа. Малко, но все пак удобство за обикновения човек – ще се запознаем с още едно от предимствата да си европейски гражданин и това не е лошо;
– Българската държава ще получи малко по-изгодни условия за кредити по външния дълг. Това няма как да е нещо лошо и само по себе си не е някакъв стимул за злоупотреби.
Това е – еврото дава няколко малки удобства за обикновените хора и леко стимулира икономиката. Колкото до негативите – те са все потенциални и все свързани с евентуално дошли популисти на власт. Истината обаче е, че ако дойдат популисти на власт, рисковете за нас всъщност са по-големи ако сме извън еврозоната, отколкото ако сме вътре в нея, защото най-активните ни популисти всъщност са от русофилската общност и са все хора, които искат България да напуска съюза и да се обръщала към „Евразия“. Ще им е по-трудно да си осъществят глупостите ако сме приели еврото.
Това е което аз мисля по въпроса. Подкрепям влизането на България в ERM2 и бих искал да приемем еврото.