Ако реалността се размине с обещанията

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Владимир КаролевИма риск махалото да се люшне в обратната посока и да се вдигат ударно други данъци

 

Както винаги съм казвал, аз подкрепям плоски, справедливи и ниски данъчни ставки. И за мен винаги е било по-добра идея данъчните ставки да се свалят с малко за всички, а не с много за някои.

Малкото сваляне за всички е ясно, прозрачно, без съмнения за корупция и водещо до лесно предвидими резултати, които не се прикриват със смокинови листа. Например, свалянето на ДДС от 20% на 18% ще остави повече пари както в бизнеса, така и в потребителите – без ангажимент кое е по-полезно и кое от двете в каква степен ще стане. Избирателното сваляне кара правителството, икономистите и бизнес асоциациите да го покриват с ексклузивна грижа за потребителите и падането на цените. Дали това ще се случи по обещания начин? Никой не знае, хотелският и ресторантьорски сектор е широк, в някои ниши търсенето е еластично, в други – нееластично, същото е и с конкуренцията в него. Дори се носят и политически предсказания и обещания от бизнеса приходите в бюджета дори да се увеличат, не да спаднат. Дали това ще се случи по обещания начин? Отново никой не знае, особено в днешната ситуация. И къде е проблемът? Ако реалността се размине с обещанията, има риск махалото да се люшне в обратната посока и да се вдигат ударно други данъци, за да се кърпят „изненадващи“ дупки в приходите. А при ударното вдигане ще се търси сигурност, т.е. то хипотетично ще бъде за всички – а не за някои. Откакто съществуват дебатите за намаляване на ДДС за туризъм, хазарт, лекарства, книги, дрехи, транспорт и на практика всичко, което според някой минава за „първа необходимост“ (може би без ролс ройсите, диамантите и лаптопите Alienware), говоря едно и също – сваляйте данъците за всички, с малко и постепенно, така че да има предвидимост и пълна прозрачност.

 

Между другото, досега натискът за диференциация на ДДС се удържаше с аргумента, че туризмът и хазартът са в силно конкурентна на международно ниво среда и това са специални изключения, следствие на конюнктурата. При 9% ДДС за тройка кебапчета с гарнитура на Витошка ми е много чудно какви ще са аргументите срещу 0% ДДС за лекарствата и книгите…. После следва токът, парното, водата, дрехите, обувките, хранителните добавки, комуникациите, и край няма. Премиерът Борисов дори в момента каза, че ако паднат цените, ще намали ДДС и в други сфери. Чудесно, ама ако зейне дупка в бюджета, да не вдигнат данък доход и корпоративен данък на 40% и да изпълним мокрия сън на Макрон за данъчна унификация.

 

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.