Защо не се радвам особено на 15 млрд. евро за 4 години за справяне с корона кризата, докато на други очите им светят в $$? Чета историята и какво се случва с държави, споходени изведнъж от такова „щастие“.
Терминът е холандска болест и се отнася основно за страни, в които са открити огромни находища от природни ресурси.
• През 60те започва добивът на газ в Северно море. Приходите в Холандия скачат рязко, гулденът поскъпва. Наред с това държавата навлиза в десетилетна агония. С висока безработица, загуба на конкурентоспособност в индустрията, по-слабо представяне на икономиката от други в региона.
• Това е опасността за България, а и за цяла Централна Европа. В случая холандската болест не се дължи на изкопаеми, а на европейски фондове. 15 млрд евро за 4 години е над 6% годишно от БВП. Ако се похарчат без особен смисъл, това ще навреди на икономиката повече, отколкото ще помогне. Десетки хиляди качествени хора ще започнат да се занимават с глупави проекти, просто защото там ще има пари. Дори и ако ясно съзнават, че там няма особена добавена стойност. Точно това се случва от 2007 година насам.
• Хора, които преди участваха в реалната икономика, започнаха да усвояват грантове. Не е случайно, че растежът падна и вече се радваме на 3 процента.
Наливането на големи пари изведнъж е стрес за икономиката. Все едно да дадеш двойна доза на наркоман, или редови служител да спечели милиони от тотото. Много е трудно да се усвоят без увреждания. Опитът на Гърция и другите от Южна Европа го показва.
• Все пак е добре, че можем да четем историята на еврофондовете и да се учим от грешките на другите. И от собствените си. Както и да видим как се справят тези, които са минали успешно през подобни „катаклизми“. Описани са положителните примери на Норвегия и Ботсвана.
Инвестиции в човешки ресурси – образование, допълнителна квалификация, здраве. Стимулиране на технологични иновации. На спестявания. Инфраструктура за инвестиции във високи технологии. Включване, което значи всеки да има самочувствието, че може да реализира потенциала и мечтите си. Това е правилния път.
Другото е упадък. И то не само, защото парите могат да се откраднат. А защото в 90% от случаите отиват нахалос.
• Това е дебатът за бъдещето на България!