След Ленин най-почитаният водач на болшевиките е бил Лев Троцки, основател на Червената Армия и неин пръв военачалник. Той заема длъжностите комисар по отбраната и военните въпроси, а по-късно и народен комисар /министър/ на Външните работи. Троцки е обаятел, красноречив, държи вдъхновяващи речи и умее да увлича след себе си простонародните маси. През 1923 – та година става водач на вътрешнопартийна опозиция с наименование „Нов курс“.
Това „Нов курс“ да ви напомня нещо?…
В сравнение с него Сталин е свит, скромен и не особено привлекателен. Не умее да държи речи и да увлича хората след себе си. И след победата на болшевиките заема сякаш една не особено величава длъжност – член на Организационното бюро на Централния комитет на РКП /б/.
Само че тази не особено величава длъжност му позволява да назначи свои хора на всички партийни постове.
И през 1927-ма година, о изненада, великият Троцки, основател на Червената Армия и несъмнено най-почитаният дотогава болшевик е освободен от всички длъжности и изключен от партията – хората, които Сталин е назначавал гласуват против Троцки.
Така че залагам на Пеевски. И ако все пак спечели Доган, значи след близо век все пак има, макар и незначителни, изменения някакви в хорските, партийните и обществените нрави.
А иначе „Нов курс“, или „Ново начало“, Пеевски и Сталин или пък Троцки и Доган, всичко ще си остане по старому, в крайна сметка и четиримата са болшевики, или депесари.