Изборът на Мая Манолова, на подуправителите на БНБ завършва цикъла индулгиране на виновните за Костинброд и за КТБ – това без ГЕРБ нямаше как да стане. Това е реабилитация на кабинета и управлението на коалицията „Орешарски“, защото самата Манолова не криеше изобщо свързаността си с избора на Пеевски.
Вероятно си мислят, че по този начин си гарантират управляемост на опозицията – чрез контролирани компромиси с ДПС и БСП. Не искам да го квалифицирам по-дълбоко, защото това очевидно не са изолирани събития, а издават тенденция за още стъпки към Изток и на ляво. Това е пряк път към дестабилизация, защото реформите тепърва предстоят да се извършат или да се мимикрират и тогава… нито със своите свои, нито с чуждите чужди. Знаете ли защо Мая им е важна: защото тя ще се опита да неутрализира на своя пост всякакви опити за протести – като ги овладее и опитомява в рамките на функциите си на омбудсман. В действителност тя ще дискредитира тази длъжност – нищо повече. Затова винаги съм твърдял, че всяка власт, която иска да остане дълго, трябва да има гръбнак и да стои здраво на принципи. За съжаление сме свидетели на тържество на задкулисието, на неизменно тържество на режисьорите на прехода и на тъмни договорки, ние не знаем защо се гласува по начина, по който се гласува. Това е мрачен ден за българската демокрация.
Към това да добавим и референдума
Страхувам се, че това не е краят. Разчитат на лятната ваканция – че хората не са в София и отпускарското настроение няма да изкара много на улиците. ДПС не само, че не е извън властта, а контролира всичко. И ГЕРБ и РБ имат отговорност за това. И тепърва ще консумират резултатите на това свое недоглеждане. Не, че трябва за всичко да се вини ДПС – но трябва да са слепи за факта, че всяка партия, разчитала във времето да се договори с ДПС, е излитала от властта и се е сгромолясвала в неспособността си да произведе реална политика и реформаторско действие. Да не забравят, реформите не свършват, а само започват със законите, които Народното събрание приема. След това трябва подкрепата и разбирането на гражданското общество.