ШЕНГЕН ПАДА ЗА ДВЕ ГОДИНИ
На 17 декември предстои да се реши въвеждането на гранични проверки в ЕС, вкл. и за граждани на държавите-членки
В петък външните министри на ЕС на среща обсъдиха и отмяната за 2 години на клаузи от Шенгенското споразумение.
(споразумението от Шенген за създаване на Европа без граници беше подписано на 14 Юни 1985 между пет от тогавашните членки на ЕС.)
Вратичката за това намериха в член 26 от него, който позволява страните-членки да въведат допълнителни проверки, ако има „трайни и сериозни недостатъци“ в охраната на границите на Шенгенската зона и Евросъюза. Правилото позволява ограничението да важи не повече от шест месеца и за не повече от 4 пъти, така че се събират две години.
На 17 декември, на срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС промените ще бъдат обсъдени на базата на внесен специален доклад и и ще бъде взето решение граничният контрол да се въведе отново от държавите-членки.
Засега паспортен контрол по границите е въведен от Белгия, Германия, Швеция, Франция (при някои е селективен), на път са да го сторят Унгария, Полша, Дания, Холандия, Чехия, Словакия… А от днес и Австрия, както обяви канцлерът й Вернер Файман. Англия е въвела селективен паспортен контрол на излизане от страната.
България не е член на Шенген, но ползва редица от екстрите му, вкл. и правото на нейните граждани да пътуват само с лична карта в границите на ЕС. Отпадането на клаузи от споразумението ще въведе отново граничният контрол и изискването за международни паспорти
Българските медии засега са информирали по този проблем единствено за намерението да бъде изключена Гърция временно от Шенген, (което отпадна), но не и за цялостно въвеждане на граничен контрол.
– Изчерпахме лесните отговори. Останали са ни само лоши опции. Тези опции са болезнени и изискват скъсването на табута и предприемането на действия, които инстинктивно не искаме да стартираме. Сега това е отговорност на нашите лидери. – неофициално заяви високопоставено лице от щаб-квартирата на ЕС в Брюксел.
От днес вече има и специално писмо на министрите на вътрешните работи на Германия и Франция Германия и Франция Томас де Мезиер и Бернард Казньов, с което те призовават Европейската комисия, с оглед на бежанската криза и терористичните заплахи, да работи за „систематични проверки на гражданите на ЕС по външните граници на Шенгенското пространство“. Според тях е необходима „целенасочена реформа на Кодекса на шенгенските граници“.
Заради нежеланието на Гърция да охранява границите си и да поиска помощ от ЕС по този проблем, вътрешните министри на Франция и Германия настояват в писмото си „Фронтех“ да получи правото да охранява външните граници на Евросъюза и без искане и съгласие от страна-членка.
Конкретизира се и и обещаното по принцип намерение за безвизов режим с Турция. На днешната среща Меркел-Давутоглу Германия е изискала от Турция нов паспортен режим, вкл. и с регистрация на пръстови отпечатъци.
*** бел.: Гърция практически не охранява морските си граници с Турция, мощният й флот е базиран (умишлено?!) извън тази гореща зона и отказва помощ от Фронтех, вкл. и с военноморски сили на държави-членки на ЕС. Истинската причина: лобистски интереси на милиардерските им фамилии, свързани със зависимости от държавите-износителки на петрол от региона на Залива (съседите имат най-големия танкерен флот в света) и със силно вътрешно политическо влияние на геополитически интереси на Москва и частни интереси отвъд Океана.