Цитат: „Но е налице дълга тенденция от натрупвания – първо изчезнало земеделието, след това животновъдството, успоредно нивите се превърнали в пасища, а после и в леснозапалими храсталаци, защото няма кой да изяжда растителността.„
Смаяни от последствията на собствените им решения и предложения, уж еколози, „зелени“ журналисти и природозащитници недоумяват защо „опазените“ от туризъм планини са превърнати в сечища и масови пожарища.
Хубаво е, че от година и нещо не се говори за втори лифт на Банско, та „зеленият“ народ да види, че освен 1% ски зона в Пирин, тази държава има и други планини. И прогледна „народът“, и видя пълен хаос и кочина.
Когато нямате уреден с инфраструктура туризъм на 1% от площта на планината и уреден пешеходен туризъм на останалите 99%, всичките 100% потъват в хаос. Защото бедните местни хора няма да спрат да търсят поминък – това е инстинкт. Като не го изкарват с туристи, ще го изкарват с дърводобив и след това садене на картофи върху изсечените площи. Защото преминаващите транзит и ходещите на „еко“ къмпинги селяндури (по душа) няма да изчезнат – те ще продължат да мятат фасове и да палят малоумни биваци. Съответно ще се разгарят пожари, които без нормална инфраструктура няма да бъдат гасени за 24 часа, а за 24 дни. Защото липсата на страшни водохващания по планинските извори и реки означава, че околните градове и села ще се будят на водни режими, продължаващи седмици наред. Защото човешкият инстинкт да убива може да намалява, но няма да изчезне. И като няма уреден спортен лов, където заможни ловци дават луди пари, за да убият стари и грохнали животни няколко седмици преди естествената смърт да ги покоси (а тя е доста жестока в зъбите на вълците), има бракониерски лов – хаотичен, неконтролиран, непремерен, избиващ млади, стари, редки и всякакви животни. Защото не всяко стадо еврофинансирани овци и кози е „зелено“ и когато оставиш „зелени“ френски породи крави и овце, нестъпвали стотици хилди години по нашите земи, да акат безконтролно в българските планински реки и езера, „о, чудо“ – някакви непредвидени неща се случват с водата и местните животни! Защото невъзможният и затруднен достъп до многобройните красиви кътчета на България се комбинира с улесненият достъп до Рилските езера и вместо 200 000 туристи да се разпръснат в малки групи по 2000 годишно на 100 места, те се струпват само на езерата – където без уреждаща ред такса, може би на моменти стават и нелицеприятни гледки.
Но за всички тези неща се изисква акъл, безпристрастен анализ и професионален мениджмънт, а не притискане на и без това изплашени политици под чуждестранен лобистки натиск в България да няма първокласни 5-звездни планински хотели, даващи нощувка на 150 евро спрямо 1500 евро в централна Европа (да не се лъжем повече къде е заровено кучето).
Та може би е за добро, че 1 година не се говори за някакъв си лифт в иначе доста уредения Пирин. За да се види как абдикацията на общественото мнение, внимание и управление от повечето останали планини е на път да ги превърне в тотален срам за една европейска държава.
Deja vu.