Музика на острова на бежанците

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

С помощта на класическата музика германската пианистка Данае Дьоркен създава мостове между различните културиС помощта на класическата музика германската пианистка Данае Дьоркен създава мостове между различните култури
Пианистката от гръцки произход Данае Дьоркен е един от най-обещаващите млади таланти, а лиричните й изпълнения й носят множество престижни награди. Започнала да свири на 5 години, днес Данае се опитва да предаде музиката на хора от различни нации, създавайки мостове по между им не къде да е, а в своя роден дом – остров Лесбос, добил слава като пристан за бежанците от Сирия, Афганистан и Ирак.

Съгражда мостовете с помощта на специален конкурс, който организира заедно със своята сестра Кивели – също пианистка. За тях ни разказва „Дойче Веле“.

 

Данае и Кивели свирят заедно откакто се помнят Двете се връщат назад към спомените в родната си къща. „Това е мястото на нашите ваканции през лятото, което свързваме с много прекрасни моменти“, казват двете и си припомнят как като малки са опитвали вкуса на различни зеленчуци. И тъй като щом едната научела нещо, го предавала на другата, така се случило и с пианото. Родителите им, които не са музиканти се зарадвали, когато чули желанието на 4-годишната Данае да свири на пиано. „След като минаха първите шест месеца и всичко се успокои, наехме едно малко старо пиано, и от тогава насетне свирим все двете“, спомня си Данае.

 

След два успешни самостоятелни албума тя записва диск съвместно с Royal Northern Simfonia с произведения на Менделсон и Моцарт. „Това са два концерта за пиано, които познавам още от детството си, и още тогава си представях, как някога ще ги изпълнявам“, признава изпълнителката. И днес ги свири с енергия и чувственост. Страстта и упоритостта й превръщат мечтата й в реалност.

 

 

С помощта на частни спонсори и музиканти от цял свят Данае пренася класическата музика в Моливус на остров Лесбос, създавайки през 2015 година един многообещаващ фестивал в страна, обхваната от финансова криза. По ирония на съдбата през тази година започнала и кризата с бежанците, а родното й място се превърнало в една от горещите точки по пътя на стотици хиляди хора.

 

„Ситуацията с бежанците беше толкова спешна, че музиката се превърна в естествено средство за подпомагане на хората. Те разбира се също дойдоха на концертите ни. Казахме им, че ще свирим и просто им раздадохме билети“, разказва Данае.

 

И днес на острова в бежанския лагер Мория е пълно с десетки хора, докато в Моливус се надяват туристите да се върнат на Лесбос. Мотото на фестивала през тази година е „Катарзис“. Данае и нейната сестра продължават да градят мостове между различните култури и в неговото трето издание.

 

„Тези своеобразни камъни са част от културните мостове. видяхме и станахме свидетели на толкова истории на бежанците, а Лесбос се превърна в място, където се срещат толкова различни култури“, казва талантливата пианистка. Освен концертите на световно известни изпълнители, програмата на фестивала включва и работилници с деца – местни и на бежанците, с които се опитват да предадат силата на музиката на малчуганите.

 

„Мисля, че музиката е нещо, което свързва хората и разрушава бариерите по между им. Тя е основното средство, което може да събере гръцките деца с тези на чужденците, защото човек не трябва да знае един и същи език, или да има еднакъв произход, а музиката е еднаква за всички щом я чуеш“, смята Данае.

 

И създава музика без граници, пълна с надежди за един остров, събрал културите и съдбите на десетки различни хора.

 

Мартин Иванов

по материали на „Дойче Веле“

 

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.