Честитката на вицето

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

По случай рожденния ден на президента Плевнелиев, вместо романс вицепрезидентът Попова изпя потпури от арията на клеветатаПо случай рожденния ден на президента Плевнелиев, вместо романс вицепрезидентът Попова изпя потпури от арията на клеветата

Вицепрезидентът Маргарита Попова е личност със забележително образование и доказан професионалист с блестяща кариера. Изкачила е цялата йерархична стълба и е заемала висши държавни длъжности в съдебната и изпълнителната власт, между които говорител на главния прокурор, като командирована във върховната касационна прокуратура, министър на правосъдието и т.н. Зад гърба си има впечатляваща преподавателска практика, владее чужди езици, показа характер в отношенията си с един доста нестандартен главен прокурор, какъвто беше Никола Филчев, а тя заемаше твърде ниска длъжност, за да му се противопостави. Следователно тя е последният човек, който може да бъде обвинен в непрофесионализъм или спонтанна емоционалност.
Точно затова много хора сега се чувстват изненадани и възмутени от нейните изявления и действия напоследък. Не толкова, че си позволява да критикува президента Плевнелиев за едно или друго, а заради момента, в който го атакува и за начина, по който го прави. Това са факторите, които дават основание да се търси по-дълбока причина за промяната в нейното поведение.

 

Конституцията е достатъчно ясна:

 

Чл.92. /1/ : Президентът е държавен глава. Той олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения.
/2/ Президентът се подпомага в своята дейност от вицепрезидент.
Чл.103. /1/ Президентът и вицепрезидентът не носят отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията.
Чл. 104. Президентът може да възлага на вицепрезидента правомощията си по чл. 98, т. 7, 9, 10 и 11.
Кратко и ясно. Институцията не е „президентство“, както масово, но погрешно се употребява термина в медиите и във всекидневните разговори, а „президент“, който се подпомага от вицепрезидент, на когото президентът може да прехвърли конкретно записана част от правомощията си. Нищо повече.
Следователно, ако г-жа Попова има някакви възражения по политиката и действията на президента е редно да го уведоми лично за позицията си, а не да се изявява по медиите. А ако не срещне разбиране и прецени, че думата й не се чува, нейно право е да подаде оставка, което няма да бъде прецедент.

 

Какво прозира зад критиките

 

Формално вицепрезидентът Попова критикува президента Плевнелиев, че взима страна в споровете между управляващите и опозицията, била тя парламентарна или извънпарламентарна. В превод – така той не се проявявал като обединител на нацията. Моля?
Обединението на нацията се гради и осъществява около идеи и политики и тогава президентът може да съдейства за нейното единство. Но когато между самите управляващи съществуват дълбоки и изглежда непреодолими противоречия по въпроси свързани дори с националната сигурност и геополитическата ориентация на държавата, какво единство да олицетворява президентът?
Дали ако се свие в кабинета си и си трае ще бъде по-добре? Дали трябва да мълчи, когато определени политически сили не само искат, но и нагло афишират желанието си за отклоняване на страната ни от избрания вече евроатлантически път на развитие и да я набутат в мъглата около евроазиатската маниакалност на путинова Русия?
Питам: има ли в момента друг български държавник, който по-успешно от президента представлява България в международните отношения? Отговорът е „няма“! Защото тук не трябва да се брои партийният функционер Сергей Станишев, тъй като и в рамките на ПЕС длъжността му е партийна, а колкото до еврокомисар Кристалина Георгиева, то тя има съвсем различни функции в Еврокомисията. За премиера Орешарски и виетнамското му ресторантьорство е излишно да споменаваме.
И още нещо важно – точно по тези възлови въпроси за сигурността и ориентацията на държавата, пречупени през призмата на Украинската криза, президентът не крие, че се разбира добре с министрите на външните работи и на отбраната, които също са атакувани с „приятелски огън“ от посочените по-горе „прогресивни сили“.
А ако се обърнем към другата част от критиките на вицепрезидента, за отказа на държавния глава да се яви пред парламентарната комисия с достатъчно завързано име за заблуда на противника, то той няма такова задължение по конституция. Отказът е негово право и то беше защитено от достатъчно авторитетни бивши членове на Конституционния съд. В чл. 98 за отношенията на президента с парламента освен другото се казва и /2/: Отправя обръщения към народа и Народното събрание. /14/ : Информира Народното събрание по основни въпроси в кръга на своите правомощия.
Е, не ви ли се струва, че вместо да атакуват президента, би било редно депутатите от управляващото мнозинство да отделят от скъпоценното си време и да препрочетат някои глави от основния закон на държавата?
Затова, ако иска да бъде коректна в поведението си, г-жа Маргарита Попова би трябвало да потърси начин за изглаждане на противоречията си с президента Росен Плевнелиев „на четири очи“, а ако не се почувства удовлетворена в щенията си – доблестно да подаде оставка. В този си вид медийните й изяви будят съмнения за задкулисни ангажименти, които не само вредят на институцията „президент на републиката“, но и рушат изградения от самата нея през годините личен авторитет.

 

 

 

+ФорумЪт

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.