Международната агенция по енергетика публикува данни за потреблението на въглища за 2020 г. Заглавието на материала ясно казва какъв е основният извод:
„Global coal demand surpassed pre-Covid levels in late 2020, underlining the world’s emissions challenge“
Ето подробностите:
1. През 2020 г. светът отчита най-големият годишен спад на потребление на въглища от WWII до днес: -4%.
2. Горното обаче съвсем не значи, че има устойчива тенденция надолу. Напротив, след големия срив в началото на годината, през Q4, 2020 светът вече отчита ръст от 3.7% спрямо Q4, 2019 г.
3. Китай (над 50% от световното потребление) отчита спад само през Q1, а в останалите тримесечия има значим ръст. Индия също много бързо се възстановява.
4. Наистина големи спадове има само в САЩ и Европа, но и там е ясно видима тенденцията на връщане към въглищата в края на 2020 г.
Скоро ще излязат данните на Q1 на 2021 г. и тогава ще се сблъскаме с реалността:
Ще видим ясно, че въпреки коронавируса, говоренето и обещанията, потреблението на въглища в света вече е над нивата от 2019 г. и ще продължи да расте. През 2021 г. особено видим ще бъде ръстът в САЩ, където по-високите цени на газа и затварянето на някои АЕЦ ще доведат до по-голямо участие на въглищните ТЕЦ в производството на ток. За Китай, Индия, Индонезия и др. изобщо не коментирам – там всичко върви само нагоре. Каквото и да направи ЕС, горното няма как да се промени.
Това е положението. Изводите всеки може да си ги направи сам.