Какъв точно е цветът на Зелената сделка?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Боян РашевТези дни Rystad Energy публикува предварителна оценка на производството на електричество в ЕС по източници за 2021 г. Данните са шокиращи:
Общото производство на електроенергия нараства с 3.4%, което е напълно очаквано с оглед на връщането на икономическата активност след локдауните.

Рекордните цени на газа ограничават потреблението му (-2%). Това се комбинира със слаб вятър – въпреки големия новоизграден капацитет производството на вятърна енергия спада с 4%. Слънцето играе относително незначителна роля.

Големият печеливш от всичко това са въглищата. Тяхното производство скача с цели 18% и те изпреварват ВЕЦ като третия най-голям източник на ниво ЕС.

Ядрената енергия единствена успява да ограничи скока на въглищата като расте със 6% и се стабилизира на върха в ЕС с цели 25% от цялото производство на ток. Това се дължи на изключително високия средногодишен capacity factor от 78%.

Доста интересни са очакванията на експертите за 2022 г. (на втората графика) при вероятно запазване за високи цени на газа:
Ядреният капацитет спада от 130 на 124 GW, което означава, че дори да поддържат capacity factor от 80%, те ще могат да произведат с 16 TWh по-малко ток спрямо 2021 г.

Ако водните, вятърните и слънчевите централи се държат според очакванията (което няма как да бъде гарантирано!), те ще могат да дадат допълнителни общо само 26 TWh.

Разчита се на скок на изгарянето на биомаса (основно вносна дървесина) с цели 41 TWh, a също и на завръщане към централите на нафта с допълнителни 36 TWh.

Най-голям принос към спасяването ни от високите цени на газа се очаква да дойде… пак от въглищата. От една страна, те ще намалеят като мощност от 150 на 133 GW. От друга страна, от тях се очаква да работят на ръба на възможностите си – техният capacity factor се очаква да скочи от 44% (2021 г.) на 55% (2022 г.). И накрая въглищата ще трябва да произведат с цели 63 TWh ток повече през 2022 г. Ако наистина се случи, те вероятно ще изпреварят природния газ като вторият най-голям източник на ток в ЕС след ядрената енергия.

Гореописаните допускания за ядрена енергия, нафта, биомаса и ВЕИ може да се окажат твърде оптимистични. Това вече се случва – ядрените централи на Франция са в криза точно през зимата. Това значи, че въглищата ще трябва най-вероятно да се включат още по-силно в микса. Просто няма друга алтернатива.

Важно е да се отбележи, че електричеството представлява само 22% от крайното енергийно потребление в ЕС. Всичко останало е директно изгаряне на въглища, нефт, газ и малко биомаса. А когато токът е ужасяващо скъп, всеки се опитва да използва някоя от изброените алтернативи.

Не мисля, че си представяхме „зеленото“ бъдеще на Европа в толкова черни краски.

 

Какъв точно е цветът на Зелената сделка? Какъв точно е цветът на Зелената сделка?

БЛОГЪТ НА DENKSTATT

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.