НЕКА ВИДИМ ЗАЩО КРУГМАН И ЕВРОПЕЙСКИТЕ СОЦИАЛИСТИ НЕ СА ПРАВИ В ДУМИ, КОИТО БИХА БИЛИ РАЗБИРАЕМИ ДОРИ ЗА НАШИТЕ ДЕЦА. ЗАЩОТО ТЕ ЩЕ ПЛАЩАТ ДЪЛГОВЕТЕ
Пол Кругман (Нобелов лауреат за икономика за 2008 г. – бел. ред.) е най-яростният защитник на мерките за повече заеми и повече печатане на пари като решение на Европейската дългова криза. Реториката му, обаче, става все по-препълнена с очевидни икономически грешки (като например заиграването му с връзката между излишъци по капиталовата сметка и дефицити по текущата) и някои хора започват да се съмняват дали всичките му писания всъщност не са една голяма шега. Но тези аргументи биха ги разбрали само специалисти. Нека видим защо Кругман и Европейските социалисти не са прави в най-обща рамка и с формулировка, която би била разбираема дори за нашите деца. Защото те ще плащат дълговете:
– ЕС не е САЩ. Там щатите са под твърдата ръка на федералното правителство. И въпреки етническите и религиозните си различия, Американците са един народ. В ЕС основният проблем е доверието. Дори да имаше начин Меркел да убеди Германците да платят сметката на Гърците, Французите и Испанците, последните отново не биха изпълнили нужните реформи и след 10 години ще са в същата катастрофа. Европа има дълга история на предателства и дори само поради този факт, много народи си имат едно наум. И с право.
– Според Кругман и други политици, мерките за бюджетни икономии не били сработили, а се прилагат вече три години. Всъщност, в 2009 мерките срещу кризата се основават на това да се харчи повече чрез дефицити, а не по-малко. От края на 2008 до 2011, общата стойност на дефицитите на Франция, Италия, Испания, Ирландия и Португалия е $1.5 трилиона долара, с други думи, $450 милиарда на година или монументалните 7.3% от БВП. На мен това не ми прилича на мярка за икономия и дисциплина. И колко точно „растеж“ създадоха тези стимули?
– Светът през 2012 година не е същият какъвто е бил през 1945. Качеството на работните места в инфраструктурното строителство е далеч от незавидно. Така ли си представяме идеалната икономика в 21-ви век, ерата на технологиите, половината нация да строи пътища и да кара бетоновози? Това ще реши само временно проблема с безработицата, но в момента, когато тези програми свършат, ще се получи колапс като в Испания след имотния бум – милиони строители без образование остават без работа.
– Много Гръцки икономисти вече се опасяват, че аналогията на Кругман между Гърция и Аржентина през 2001 година е грешна. Дори с една евтина валута и след изход от Еврозоната, не е ясно какво точно ще изнасят Гърците, докато Аржентинците през 2001 година са имали огромен нереализиран потенциал в почти целия частен сектор. Какво произвеждат Гърците, че като то стане по-евтино, целият останал свят да го купува в количества, които да ги измъкнат от дупката? Само с маслини няма да стане. Туризмът ще види някакво раздвижване, но Турция вече е по-голяма и по-мощна дестинация. В Гърция все още фалират хотели. В Турция строят нови.
– Откъде ще дойдат парите за всичките стимули, които Оланд и Европейските социалисти предлагат? Пазарите вече е явно, че не вярват на леви политици и говорене за стимули. Всеки път, щом тези мерки биват подкрепени и се доближат до реализиране, пазарите веднага отвръщат с недоверие и лихвите скачат. Явно е, че финансовите пазари не желаят да финансират мерките за стимули и „растеж“ на социалистите. Последната идея е за т.н. еврооблигации, при които финансово дисциплинираните страни ще ударят едно рамо на недисциплинираните и ще споделят по-високите разходи за заемане. Но за доверието май си говорихме вече. А и не виждам причина един немец да плаща по-високи лихви, защото Гъркът му бил брат. Като му е брат, да го почерпи безплатно в таверната? Но аз като ходя в Гърция, в таверните се плаща.
– Последната и най-силна идея на Кругман и левите застъпници е ЕЦБ да се реформира по модел на Федералния Резерв. Тоест, да печати пари до откат. Това ще повиши инфлацията и ще реши дълговия проблем. Но и курсът на еврото ще се срине спрямо долара. Тоест, вносните стоки от САЩ, както и енергийните ресурси, петрол, газ, (и не само) ще станат по скъпи. И отново сметката ще бъде платена от финансово дисциплинираните държави, защото те няма да спечелят абсолютно нищо от цялата работа. Просто, ако сега един немец би могъл да си купува по един Макбуук на месец със спестяванията си, след това печатане, ще може да купува половин. И ще може да зареди двойно по-малко бензин.
Или най-просто казано, докато едни харчат, а други плащат сметката, френският девиз „свобода, равенство, братство“ ще изглежда все по-абсурден на средния германец. Или всички ще сме равни в харченето, свободни според единни закони и братя под общо знаме, или всеки ще си сърба попарата, която е надробил. И за да е кристално ясно, първото означава Европейска Федерация.
* Заглавието е на „ФорумЪт“