Преди няколко седмици пощенски клон в Сливен получава писмо за мен, пратено на адреса ми по рождение, в историческия квартал на Хаджи Димитър – Клуцохор. Писмото е от Държавна спестовна каса (ДСК) и може да се предаде само лично. Аз нямам възможност да го взема от място, затова отивам в клон на ДСК (Банка ДСК днес) в Люлин.
Какво се оказва? Когато съм бил още бебе на няма и 2 години, през 1996, по идея на майка ми се внасят 50 000 тогавашни лева в Държавна спестовна каса на мое име. Целта е когато порасна да имам някакви спестявания, с които да започна „възрастния“ живот. Сумата може да звучи внушително, но това са тогавашни пари – тези, които помнят онези времена знаят, че това не е крупна сума, но все пак е нещо.
Точно след това депозиране настъпва най-прословутата икономическа криза у нас от Голямата депресия насам. С напредването на 1996 в България ескалира хиперинфлация, която на практика изтрива спестяванията на повечето българи. Парите внесени на мое име в ДСК не са изключение. След обезценката 50 000, ако не се лъжа, се равняват на 50 лева при деноминацията през 1999.
Но с това обезценката не свършва. През годините след 99-та, макар и да не е „хипер“, инфлацията си върви, а доходност по сметката почти няма. И така към май 2021 когато отивам да изтегля тези пари те вече са….18 лева и нещо.
Та така. Един кратък урок за последствията от (хипер)инфлацията и важността на умното спестяване и инвестиране. Рисковете от инфлацията/хиперинфлацията са нещо, за което редовно предупреждавам като икономист, но досега не знаех, че реално и самия аз съм директно ощетен от прословутия епизод на такава криза у нас през 1996-97 г. Ето че и млади хора като мен, които реално не помнят това време, са преки потърпевши от тази катастрофа.
Без доходност с времето всички спестявания във фиат валута неизбежно се топят. Така с времето таксите изяждат номинала от 50 лв. Именно затова разумното инвестиране в доходоносни активи е изключително важно. Неслучайно икономическото и финансовото образование в това отношение ми е фикс идея.
Затова пиша статии за икономика и финанси в ЕКИП и водя курсове във Finance Academy Bulgaria. За да може когато ние спестяваме за нашите деца, тези спестявания да не са с 2/3 надолу 26 години по-късно.