Понеже вчера се посмяхме с колеги за енергийни сметки, бих искал да разкажа следната история:
С увеличаващия се дял на ВЕИ в електроенергийния микс една група експерти/политици твърди, че това намалява цените на електрическата енергия (да не се бърка с общите разходи, които включват балансиране, мрежови услуги, данъци и такси и т.н.), докато друга група твърди, че се случва точно обратното и цените се увеличават.
Аз нищо не твърдя, само обърнах внимание, че теоретично съществува оптимален дял на ВЕИ в микса и всяко отклонение от него води до увеличение на цените и че още не съм видял такива анализи за българския пазар. Всеки, който е оптимизирал стойности на функции е наясно, че на теория това е вярно, но и двете групи ми обясниха, че съм идиот и нищо не разбирам.
-Разходите за покупка на електрическа енергия на Пазар „Ден напред“ на БНЕБ за 11 януари и 29 август обаче разказват точно такава история, макар и с множество условности. Базовата цена за двата дни е сходна – около 285 лв./МВтч, но изтъргуваните количества през летния ден са с 11% по-ниски в сравнение със зимния.
-Делът на ФЕЦ в микса през летния ден е 12,5% (в 12-тия час е над 33%), а през зимния е 0,8% (в 11-тия час е под 3,5%).
В почти всички часове на летния ден количествата са по-ниски, с изключение на 12-ти, 20-ти и 21-ви час, докато през зимния ден цените са по-високи в девет от 24 часа, включително 20-ти и 21-ви час.
-Пикът на цените през летния ден е през 20-ти и 21-ви час – 743-753 лв./МВтч, докато през зимния ден е през 8-ми, 9-ти и 10-ти час – 402-498 лв./МВтч, а през 20-ти и 21-ви час цената е 346-363 лв./МВтч.
-Въпреки че през летния ден се наблюдават цени над 740 лв., докато през зимния ден пикът не минава 500 лв., среднопретегленият разход за деня е по-нисък с около 11%. Разбира се, това не включва компенсации за ВЕИ, тъй като те не се изчисляват ден за ден.
Това далеч не е представителен ден, има дневни, сезонни, пазарни отклонения, които следва да се изчистят и редица други условности, от които страда горния пример, но както казах – аз не твърдя нищо. Но ще се радвам всеки, който твърди, че едно нещо евентуално води до друго нещо, да може да си защити тезата (тежест на доказателство, burden of proof и т.н.) с поне някакви факти, извън анекдотични примери.
…по възможност, без клишета от рода на „лесно се вижда“…