• Към 2022 г. икономиката ни е преминала 62% от средното за ЕС ниво на БВП на човек от населението, за 5 години догонихме богатите с 12 процентни пункта.
• В човешката история не са открити други начини за забогатяване и просперитет – ако изключим късмета да откриеш огромни залежи ценни природни ресурси – освен инвестиции във физически капитал и технологии, повишаване на знанията и уменията на човешкия капитал, и създаване на среда, насърчаваща предприемачество, иновации и конкуренция.
• Възможно ли е да постигнем бърз растеж, ако основният ни търговски партньор навлезе в рецесия?
• Инфлацията бързо върви надолу; не би трябвало да е изненада в някои сектори ключовото предизвикателство за 2024 г. да бъде не инфлацията, а дефлацията.
• Крайно време е да се спре политическото истеризиране на тема извънредни обстоятелства, кризи и катастрофи, и да се върне мисленето в контекст на нормалност и с (поне) средносрочен хоризонт. Ако говорим за публичните финанси, трябва да възстановим целта за балансирани бюджети – дефицит от 3% от БВП не може да е цел, това е таван.
• Промените в Конституцията не са краят, а началото на реформи, които да създадат по-добре функционираща съдебна система, гарантираща правата на гражданите и защитаваща собствеността и изпълнението на договорите.
• Бърз икономически растеж за България ще е постижим само при отключване на инвестиционния потенциал – от привличане на глобални лидери в производства и услуги с висока добавена стойност до реинвестиране за разширяване на капацитета и технологично преобразяване на вече съществуващи успешни предприятия в страната. Трансформация на структурата на икономиката, технологично обновление, внедряване и комерсиализиране на иновации, повишаване на производителност на труда – всичко това изисква инвестиции.
Още по темата тук: Година на растеж и догонване: какво е възможно през 2024 г.
2023 година беше с повече трудности от 2022 година.
Най-хубавото на 2023 година е, че цените на стоките бяха по-малки от тези през новата 2024 година.
Всички сме със съдби на жертви на неправилността на правителството да запазва водещ причинител на инфлация. Представянето на някакво намерение за по-ниски цени прикрива слабостта.
Правителството не осъществява общо регулиране за преодоляване на щети от заеми и подобни договорености. Запазването на слабостта сътворява нови щети.
Все още се прилага непълна структура на държавния бюджет. При условия с финансовата грешка, колкото повече хората работим за икономически растеж – толкова повече са щетите. Тази потайна зависимост създава политическия провал на правителството.
Добрата новина е, че сегашните водещи стопански проблеми са преодолими. С общо регулиране за преодоляване на щети от заеми и подобни договорености се подсигурява устойчиво развитие.
Жизнено важното за новата 2024 година е правителството да прекрати (за всеки) вредна финансова неправилност.