Китайска компания е изградила и доставя най-голямата платформа за офшорен добив на нефт и газ на Саудитска Арабия. Това е чудовищна структура от 17,000 тона стомана, която има капацитет да вади 176 милиона барела нефт и 7.4 милиарда куб. м. природен газ всяка година!
Количеството стомана изглежда умопомрачително – особено като се замисли човек колко желязна руда и въглища стоят зад него – затова е хубаво да го сравним с нещо. Вятърните перки например изискват много стомана – средно около 150 тона на мегават инсталирана мощност. Със 17,000 тона могат да бъдат изградени 113.3 MW перки, които могат да произведат 325 GWh електричество годишно при средна утилизация (capacity factor) от 33%.
Гигантската платформа в това време може да извади енергийният еквивалент на 364 TWh първична енергия под формата на нефт и газ. Това е 1120 ПЪТИ повече енергия на тон използвана стомана!
Тази енергия може да бъде използвана не само за електричество, но и пряко като гориво за движение, отопление, индустриални процеси и т.н. всякакви други употреби, за които човек може да се сети. Най-важното – тя ще бъде складирана, пренасяна и употребявана, където и когато е нужна, а не в секундата и мястото на производство. Точно това води до много по-високата пазарна стойност на енергията под формата на нефт и газ, в сравнение с електричеството от ВЕИ, което все по-често получава отрицателна цена на борсите. Ако направим сравнението между платформата и перките в приходи на тон инвестирана стомана, ще получим разлика в милиони пъти…
Освен това платформата има поне 40-50 години полезен живот без нужда от допълнителна стомана в големи количества – за разлика от вятърните перки, които в това време ще трябва да бъдат цялостно подменени поне веднъж.
Впрочем, подобни гигантски структури вече се изграждат почти само в Китай, Южна Корея, Япония и Сингапур. В Европейския съюз отдавна сме загубили капацитета да строим такива неща.
Това са фактите. Изводите всеки да си ги прави сам.
Не е препоръка за инвестиции.