Настаняването в хотелите, защото рояци от инвеститори, особено индустриални, ще заприиждат в България.
Достатъчно ирония. На 14 ноември имахме рекордна цена на ток в сегмента „ден напред“ за 2024 г. – 655,17 лв. В момента внасяме нетно към 260 MW. Сигурно не можем да си ги произведем, при това по-евтино от вноса? Напротив, имаме над 1 GW мощности, които са неактивни:
– ТЕЦ „Марица Изток 3“ не работи;
– времето е облачно/мъгливо, т.е. соларните паркове не са на пълен капацитет, който и без това е за прогресивно по-малка част от денонощието;
– плановият ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ още не е приключил, по прогноза трябва да е готов към края на месеца (но и с него внасяме);
– ПАВЕЦ „Чаира“ тепърва ще се ремонтира.
Защо поне ТЕЦ-ът не започне дейност, за да компенсира и предлагането да отговори на търсенето?
Няма икономически смисъл. От една страна, ТЕЦ-овете плащат въглеродни квоти. Те са под рекордната си цена от началото на миналата година. Въпреки това са около 5-6 пъти по-скъпи от средното за периода 2008-2022 г.
От друга страна, производителите имат държавно наложен таван на приходите. Независимо че цената беше 626 лв. на 14 ноември, ТЕЦ-ът може да задържи само към 340 лв. Разликата отива във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Това е тотално идиотска схема и е поредният пример за начина, по който таваните на цените водят до дефицити и много скъп краен продукт за потребителите.
Отделно имаме парадокса, че добиваме въглища (евтината суровина), които изнасяме към Румъния и Турция, за да внасяме ток (по-скъпата суровина). А когато рано или късно спрем ТЕЦ-овете изцяло – ако не преминат на газ, но да не говорим за неговия внос, – ще е невъзможно да балансираме енергийната система сами. Тогава ще разчитаме още повече на внос. Този сценарий очаквам да тласне допълнително цените на тока в бъдеще.
От години самоубиваме енергийната си система чрез регулации. Засега цената се плаща основно от бизнеса, макар че високи цени за него значат и високи цени за нас като купувачи. Но, ако не променят датите, до 1 януари 2026 г. и домакинствата трябва да излязат на „свободния пазар“. Слагам го в кавички, защото енергетиката ни няма абсолютно нищо общо с истински „свободен пазар“.
После да няма „ама ох, ама ах!“