Планираният бюджетен дефицит за тази година е реално много повече от 3% ако вземем предвид и над 7 млрд. лева, които ще се изтеглят допълнително като заеми и ще се налеят в капитала на държавни дружества, които пък ще ги похарчат.
Отделно заложените приходи са неизпълними, а има и съмнения за постигнатият дефицит на начислена основа за 2024 година. Всичко това означава, че приемането ни в еврозоната е изцяло политическо решение на Европейската комисия.
Наложителното повишаване на разходите за отбрана показва защо политиката на 3% дефицити от последните години не е добра. Сега ще се наложи да увеличим разходите дори над нивото от 46% от Брутния вътрешен продукт, колкото реално ще са сега. Или, както смятам, че ще е добре, да започнем и ние програма за съкращаване на излишните разходи. Има много какво да се оптимизира. Населението на България намаля с много, а администрацията продължава да се увеличава. Това не е нормално.
Отделно разговора за икономиката отсъства напълно от политическия дебат. Освен чисто счетоводните сметки за еврозоната и дефицита и колко еврофондове ще усвоим. Това не е достатъчно. Тотално не се говори за намаляване на регулациите, което вече е тема и в САЩ, и в Брюксел.
От инфраструктурата се краде поголовно, затова и жп линиите в Танзания и Индия са по-добри от нашите, което е срамно. България има страхотни перспективи, но ако се работи в правилната посока. Не виждам това да става сега.