Въпреки много лошото управление, България върви напред

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Владислав ПаневКакто и очаквах, постовете ми за значителното повишение на доходите в България от членството ни в ЕС предизвикаха остра полемика. И това е напълно естествено, защото средата на живот е меко казано далеч от перфектна. Целта беше да се покаже, че въпреки лошото управление и огромна корупция, свободното движение на хора, стоки и капитали е огромната ценност, която движи страната ни напред. Заради това средната заплата през 2006 г. е била под сръбската, а днес е над нея. Оставаме най-бедните в ЕС, но икономиката ни е вече 66% от средното за съюза, през 2007 г. беше под 40 процента. Така че дебатът дали да сме членове на Европейския съюз за мен е глупав и излишен – естествено, че трябва да сме членове.

За да минем на по-високата скорост и да не бъдем вечните последни обаче е нужно добро управление. Четох сравнение последната седмица за ползите от съюза, които се изчерпваха с това, че получените субсидии са повече от членския внос. Тези сравнения са също много глупави. Защото с навлизането на милиарди грантове навлезе и гранде корупцията. И окупирането на властта от няколко велики комбинатора. Борисов и Пеевски най-вече. Те разпределят порции, съблазняват медии, решават кой бизнес да монополизира даден бранш като получи огромни безплатни пари. Това развращава средата и вината идва баш от Брюксел. Защото на чиновниците там, воглаве с Урсула, са им нужни гласовете на евродепутатите на Борисов и Пеевски. И гласът на българското правителство, когато трябва да се вземат единодушни решения.

Дебатът и вайканията как сме били изпуснали милиарди по тази или онази програма, са идиотски. Важната тема около еврофондовете е ползваме ли ги ефективно, така че да дадат тласък на икономиката. Или цялата държава се мафиотизира покрай тях. От 2007 г. насам отговорът е второто. Това е изключителна хранителна среда за недоверието към ЕС. Ако си мълчим, в един момент мнозинството ще бъде отвратено от него, въпреки огромните ползи, за които пиша в началото.

Затова и главният враг на България в ЕС не са Възраждане и Костадинов. А тези, които им създават среда да консумират недоволството. Воглаве с Борисов и Пеевски. Не е само България така. Унгария на Орбан върви трайно към опашката по доходи. Но има и друг път. На Полша и Чехия например, които изпреварват по развитие някои страни в Западна Европа.

Между другото, влизането в еврозоната също крие огромни комуникационни рискове. Едва ли не се тръби, че моментално ще станем по-богати с това. И какво правим, когато това не се случи, защото такъв непосредствен ефект от членството няма да има? Отново разочарование, че елита е обещал планини от богатства, а тях ги няма. Защото ще се помни само закръглянето на цените нагоре.

Та въпреки много лошото управление, България върви напред. Нормалните бизнеси дърпат, износа е несравнимо по-голям, от когато и да било в историята. Наши фирми са сред лидерите в отделни браншове. Но тапата на популизма, на зависимостите, на непазарният подход в какво ли не, е много тежка и изглежда непреодолима. Още повече, че то няма и идеи за преодоляването на проблемите извън още популизъм и празни думи. България може, но си трябват много усилия.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.