Почти никой не коментира тази „базисна“ новина, произведена днес от министъра на финансите. Не само защото още 600 милиона лева ще „отлетят“ в неизвестна посока – междинно през Фонда към „стабилни“ до вчера банки. Това е прогноза за предстоящото – възможно и вероятно – в държавата – поне според министъра на финансите.
Известно е, че той и министерството му разполагат с информация за рисковете пред Фонда и пред банковата система.
Единствената причина да знаем за тази „тиха“ инжекция е процедурата по одобрение от Парламента.
С новата гаранция общата сума на експозиция на държавата към Фонда, който по замисъл трябваше да се пълни от вноски на банките, надвишава два милиарда лева.
Няколко обяснения – възможни и вероятни
Първо, Гаранционният фонд няма достатъчно собствени средства с оглед на прогнозни сценарии за развитие на обстановката в банковия сектор преди, по време и след Прегледа на качеството на активите. Както предвидихме ще трябват интервенции, защото методологията която потопи изкуствено КТБ сега може да потопи и други банки. Особено онези, в които са прехвърлени цесии от КТБ – Пеевски и сие. Ако е имало риск за тези кредити за КТБ, то той е преминал в „новите“ банки.
Второ, освен недостатъчните вноски от банките за Фонда, финансовия министър продължава да развива тезата, че не трябва да се очакват пари във Фонда от осребряване на масата на несъстоятелността в КТБ. Преди време неговата оценка се движеше между 30 и 35 процента. Което обяснява достатъчно добре защо и откъде „печелившите“ около Пеевски, властта и привилегированите групировки стават все по-богати. За държавата и данъкоплатците дълговете, за богопомазаните – активите – Виваком, Булгартабак, Петрол и прочие активи, финансирани с заеми от КТБ.
Трето, финансовият министър има нужда от буфери, за да потуши възможен пожар в банковата система, което не може да направи със средства от бюджета. Самият размер на сумата издава оценка, макар и неточна, на размера на възможните средства, които са нужни за да покрият риска.
Последно – към народните представители – моля обвържете вашето одобрение с „разсекретяването“ на доклада на Аликс Партнърс от министъра. Иначе излиза, че сте „на сляпо“ и преди, и сега и в бъдеще.
Предстоят трусове. Това е сигурно.
Защо със заем от ЕБРД?
Излизането на външния капиталов пазар е рисковано дело, защото ще привлече внимание върху скритите рискове в банковата ни система, а това не е здравословно упражнение. Особено в навечерието на арбитражните производства във Вашингтон.
Няма как да бъдат заети средства и от вътрешния пазар, защото ще стане скандал – държавата да кредитира чрез заем от банки Фонд, който по дефиниция трябва да се пълни и покрива рискове на същите банки.